Aktywność zimą – jej wpływ na nasz organizm


Aktywność zimą – jej wpływ na nasz organizm

Niskie temperatury za oknem sprawiają, że mamy ochotę zaszyć się w domu i nie wychodzić z niego, jeśli nie jest to naprawdę konieczne. Ciepły koc, aromatyczna herbata, dobra książka lub ulubiony serial… Kto z nas nie marzy o tym, żeby w ten sposób spędzać zimowe popołudnia i wieczory? A jednak warto pomyśleć zimą o aktywności fizycznej, bo ma ona niesamowity wpływ na cały organizm!

Zimą często rezygnujemy z aktywności na zewnątrz z obawy przed zachorowaniem.

Tymczasem ruch na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie! Wystarczy wspomnieć o tym, że poprawia krążenie, pobudza system immunologiczny i zwiększa odporność, żeby nabrać ochoty na odrobinę sportu. Kluczem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie. Jeśli ubiór będzie odpowiedni i wyjdziemy na zewnątrz dobrze przygotowani nie musimy obawiać się chorób. Do warunków na zewnątrz musimy dopasować nie tylko odzież, ale też obuwie. Śliska i mokra nawierzchnia może być niebezpieczna, jeśli na przykład zamierzamy pobiegać.

Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, sprawia, że mamy więcej energii i cieszymy się lepszym samopoczuciem. Wszystko to zasługa endorfin, które w dużej ilości wytwarza dotleniony mózg. W okresie kiedy łatwo utknąć przed telewizorem i dołować się czekając na wiosnę, której nie widać, endorfiny są szczególnie cenne. Regularnie uprawiając sport na świeżym powietrzu poprawiamy kondycję psychiczną i uruchamiamy pozytywne myślenie. Endorfiny, zwane hormonami szczęścia, poprawiają też naszą pamięć i usprawniają myślenie. Szkoda nie skorzystać!

Zima zimą, ale nie trudno zgadnąć, że wkrótce po niej nadejdzie wiosna.

Zdejmiemy grube, puchowe kurtki, będziemy chciały zgrabnie wyglądać i mieć dobrą formę. Aktywność zimą nam w tym pomoże. Jeśli całkowicie odstawimy zimą ćwiczenia na boczny tor, wiosną będziemy musiały popracować nad kondycją dużo ciężej!

Warto zaznaczyć, że aktywność zimą to niekoniecznie biegi i ćwiczenia, o których myśl oblewa nas potem. Wartościowy jest każdy rodzaj ruchu. Mogą to być po prostu spacery, ważne, by były regularne. Dopasujmy aktywność do siebie, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze i ruszajmy w świat! Zimą też jest piękny!

 


Może Cię też zainteresować:

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.