Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?


Piękne ciało = piękny umysł. Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?

Wiosna za oknem nastraja optymistycznie i dodaje nam energii. Wykorzystajmy to i zróbmy coś dobrego dla swojego organizmu. Ile z nas obiecywało sobie zimą, że już niedługo zaczniemy ćwiczyć? Pamiętajmy, że aktywność fizyczna nie tylko ujędrnia nasze ciała, ale też kształtuje ducha i korzystnie wpływa na zdrowie.

To, że ćwiczenia fizyczne poprawiają samopoczucie jest udowodnione naukowo. Endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wydzielają się podczas uprawiania sportu, sprawiają, że jesteśmy bardziej uśmiechnięci i pozytywnie nastawieni do życia. Aktywność fizyczna pomaga również zredukować stres i zmniejszyć napięcie. Kiedy się zamartwiasz, spróbuj poćwiczyć – dzięki temu na pewno nabierzesz dystansu i spojrzysz na problem zupełnie inaczej.

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z nadciśnieniem.

Ta choroba cywilizacyjna jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Dowiedziono, że osoby, które regularnie uprawiają sport mają niższe ciśnienie, a co często za tym idzie, zdrowsze serce i układ krwionośny. Aktywność fizyczna reguluje również gospodarkę węglowodanową i lipidową organizmu, dzięki czemu osoby ćwiczące rzadziej mają problemy z nieprawidłowym poziomem cukru czy cholesterolu.

Ruch wpływa na zdrowie całego organizmu i samopoczucie, ale dla wielu osób motywacją do niego jest zmniejszenie wagi i ujędrnienie ciała. Rzeczywiście, ćwiczenia sprzyjają chudnięciu, ale warto pamiętać o tym, że nie waga jest najważniejsza – w końcu mięśnie ważą zdecydowanie więcej niż tłuszcz. Umięśniona sylwetka i jędrne ciało wyglądają zdecydowanie lepiej niż ciało osoby, która waży niewiele, ale ma niewiele mięśni i mało elastyczną skórę.

Co ciekawe aktywność ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie i formę w danym momencie, ale jest też inwestycją w przyszłość. Jest to jeden z najlepszych sposobów na to, by zapobiec rozwojowi osteoporozy! Piękni i młodzi nie zawsze o tym myślimy, ale za kilkadziesiąt lat większa gęstość kości i odporność na złamania będzie miała wielką wagę. Pozytywny wpływ na układ kostny ma już sam spacer czy bieganie. Aby cieszyć się zdrowiem w wieku dojrzałym nie są więc konieczne codzienne wizyty na siłowni.

Atrakcyjny wygląd, chociaż przez większość z nas bardzo pożądany, nie jest najważniejszy.

Największą motywacją do aktywności fizycznej powinno być dla nas zdrowie. Jak widać ruch ma wpływ na zdrowie całego organizmu, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Piękne ciało to piękny umysł? Zdecydowanie!

 


Może Cię też zainteresować:

Aktywność zimą – jej wpływ na nasz organizm

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.