Wanilia jako składnik w kosmetykach


Wanilia jako składnik w kosmetykach

Kojarzy Wam się z pięknym zapachem i kuchennymi wypiekami? Wanilia przywodzi na myśl jedzenie, ale na pewno spotykacie się z jej zapachem również w łazience, jest bowiem chętnie wykorzystywana jako składnik kosmetyków. Czym właściwie jest wanilia, w jakiego rodzaju kosmetykach warto jej szukać i jak wpływa na zdrowie?

Wanilia jako roślina

Wanilia to roślina storczykowata, która występuje w strefie tropikalnej. Uprawiana jest w wielu miejscach na świecie, obecnie najpopularniejsza jest wanilia burbońska, która pochodzi z Madagaskaru. Z owoców wanilii powstaje przyprawa, często używana w przemyśle cukierniczym. Co ciekawe, jest to jedna z najdroższych przypraw świata. Pod tym względem wygrywa z nią jedynie szafran.

Właściwości wanilii

Jedną z najbardziej cenionych w kosmetyce właściwości wanilii jest jej działanie antyoksydacyjne. Wanilia ujędrnia, wygładza skórę i opóźnia proces jej starzenia. Właśnie z tego względu wykorzystywana jest w kremach przeciwstarzeniowych. Kosmetyki zawierające ekstrakt z tej przyprawy mają dzięki niemu dłuższą ważność, dzieje się tak ze względu na obecność polifenoli. Nie zdziwi Was pewno fakt, że wanilia najczęściej wykorzystywana jest jednak w perfumach i kosmetykach, w których dużą rolę odgrywa piękny zapach.

Wanilia ma też pozytywny wpływ na zdrowie. Nie chodzi tu o jej spożywanie, ale o sam zapach, który skutecznie poprawia samopoczucie. Tę właściwość wykorzystuje się często w aromaterapii, zwłaszcza u pacjentów, którzy mają problem ze snem i nadmiernym stresem. Zapach wanilii pomaga również schudnąć. Tak! Naukowcy odkryli, że zmniejsza on apetyt i blokuje poczucie głodu. Przyklejenie do ciała plastra o tym zapachu sprawiało, że pacjent chudł 2 kilogramy bez stosowania żadnej diety!

Jeśli w czasie wakacyjnych wypraw traficie do hotelu ze SPA, koniecznie zerknijcie, czy nie oferują w nim zabiegów z dodatkiem wanilii. Nie ważne czy będzie to maseczka, masaż czy peeling – taki zabieg nie tylko dobrze wpłynie na Waszą skórę, ale też poprawi samopoczucie i doda pozytywnej energii.

POLECANE PRODUKTY:

Mydło 100% naturalne ręcznie robione kawa i wanilia Yeye


Może Cię też zainteresować:

Kawa w kosmetykach

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.