Wpływ pH na stan skóry


Która z nas nie słyszała o pH skóry?

To określenie pojawia się w co drugiej reklamie kosmetyków, ale żadna z nich tak naprawdę nie wyjaśnia czym jest pH i dlaczego tak ważne jest dbanie o jego właściwy poziom, czyli tak zwaną równowagę kwasowo-zasadową.

PH to nic innego jak wartość, która określa stopień kwasowości danego roztworu.

Stężenie 7 to roztwór obojętny. Roztwory kwaśne mają wartość mieszczącą się między 0 a 7, a zasadowe między 7 a 14. Skóra również ma swoje pH. Prawidłowe jest lekko kwaśne (4,5-6), dzięki czemu chroni przed bakteriami, zanieczyszczeniami i promieniowaniem słonecznym. Idealne pH 5,5 to nie mit. Zbyt niskie powoduje przetłuszczanie skóry, rozszerzanie porów i powstawanie zaskórników. Z kolei za wysokie pH wiąże się ze skłonnością do podrażnień i zbyt suchą skórą.

Pierwszym sposobem na utrzymanie idealnego pH jest prawidłowe oczyszczanie skóry.

Nie bez powodu do mycia twarzy przeznaczone są osobne kosmetyki. Mycie jej mydłem czy żelem do ciała podnosi pH i sprawia, że skóra staje się przesuszona i wrażliwa. Kolejnym błędem jest mycie twarzy specjalnym żelem, a bezpośrednio po tym nakładanie kremu do twarzy. Konieczne jest użycie toniku pomiędzy tymi czynnościami. Tonik nie tylko nawilży skórę i przygotuje ją na przyjęcie kremu, ale też przywróci jej prawidłowe pH. Pamiętajmy również o peelingach, które złuszczają martwy naskórek.

Drugi krok do zadbania o właściwe pH to nawilżanie.

Skóra ma w swojej strukturze wodę i jej poziom ma wpływ na równowagę kwasowo-zasadową. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego kremu nawilżającego. Akurat na tym kosmetyku nie warto oszczędzać. Dobry krem na dzień powinien nie tylko nawilżać, ale również chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Na koniec zostawiliśmy dietę.

Nie ma wątpliwości, że to co jemy ma wpływ na skórę. Najbardziej zakwaszają napoje gazowane, kawa, mięso i produkty z białej mąki. Żeby temu przeciwdziałać postarajmy się wzbogacić naszą dietę o orzechy, jabłka, cytrusy i zielone warzywa.

Pielęgnacja skóry dbająca o właściwe pH i odpowiednia dieta mogą nam pomóc pozbyć się problemów skórnych szybko i skutecznie. Idealne pH istnieje nie tylko w reklamach, ale powinno być celem każdej z nas.

POLECANE PRODUKTY:

Natural Being tonik w żelu z miodem Manuka (do każdej cery) Living Nature

Tonik z kwasem hialuronowym i lipidami Deoproce 380 ml

Peeling roślinny z ekstraktem z zielonej herbaty DEOPROCE 170ml


Może Cię też zainteresować:

PH skóry

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.