Cera trądzikowa bez tajemnic


Cera trądzikowa bez tajemnic

Trądzik to znane nam słowo, ale jest ono często bagatelizowane przez osoby, które nigdy nie miały z nim styczności. A niestety, ale jest to dość uciążliwa dolegliwość, która, zaniedbana, może pozostawić blizny na naszej skórze na całe życie.

Kilka liczb

Może nie zdawaliście sobie sprawy, ale trądzik zwyczajny jest jedną z najczęstszych chorób skóry, gdyż dotyka około 80-100% osób w wieku od 11 do 30 lat. Większość osób ma szczęście i przechodzi go łagodnie, ale aż 15% młodych ludzi cierpi na cięższe zapalenie skóry, które charakteryzuje się tym, że po ciężkim przebiegu zapalnym pozostawia po sobie blizny. Z trądzikiem możemy walczyć nawet do 5 lat, a w bardzo trudnych przypadkach, nawet do 10.

W jakich okolicach występuje trądzik?

Głównym i najczęstszym miejscem występowania trądziku jest niestety twarz i w tym miejscu ma go prawie 100% młodych osób. Jest to dość uciążliwe, szczególnie dla ludzi, którzy chodzą do szkoły, bo, jak wiemy, nastolatkowie potrafią być okrutni. Dlatego tak ważna jest edukacja młodego pokolenia i wytłumaczenie problemu. Innym miejscem na ciele, w którym lubi występować trądzik, są plecy – pojawia się on tam u 90% osób. Na trzecim miejscu znajduje się klatka piersiowa, problem w tym miejscu pojawia się szczególnie u młodych chłopców. Zmiany skórne mogą występować również na kończynach czy w okolicach pośladków.

Skąd się bierze trądzik? Jaka jest jego przyczyna?

Wiemy już, że jest to dość częsta dolegliwość i wiemy, gdzie najczęściej on występuje, ale pewnie się zastanawiacie, jakie są przyczyny pojawiania się trądziku? Dlaczego jednym okres dojrzewania przechodzi lekko, a inni borykają się z nim dość ciężko? Więc powiem Wam szczerze, że przyczyna nie jest do końca znana. Jest cały proces tworzenia się trądziku, który obejmuje:

• łojotok,

• tworzenie się zaskórników,

• rozwój bakterii Propionibacterium acnes,

• tworzenie się stanu zapalnego.

Są natomiast stwierdzone czynniki, które wpływają na silniejszy jego przebieg.

• Hormony – szczególnie u kobiet w okresie przedmiesiączkowym.

• Dieta – od dawna wiadomo, że jedzenie czekolady czy picie alkoholu sprzyja pojawianiu się wyprysków.

• Niektóre leki – steroidy anaboliczne, glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwgruźlicze.

• Woda – jakość używanej wody w trakcie występowania objawów jest dość istotna. Musimy uważać na wodę w basenach, która zawiera chlor.

• Stres – wróg numer jeden, który jest przyczyną występowania wielu dolegliwości.

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Jest wiele sposobów na leczenie trądziku. Wszystkie są dość czasochłonne i wymagają systematyczności i wytrwałości. Nie ma jednego, cudownego rozwiązania. Jeżeli przebieg choroby jest dość intensywny, warto zasięgnąć porady lekarza. Im szybciej udamy się po poradę, tym większą mamy pewność, że nasza skóra wróci do normy, a trądzik nie pozostawi po sobie śladu. Leczenie może być miejscowe bądź nawet doustne. Znane są składniki, które pomagają w leczeniu – olejek z drzewa herbacianego, olejek manuka, cynk, płatki owsiane, aloes czy ogórek. Preparaty te mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwzaskórnikowe, przeciwłojotokowe, łagodzące.

Więcej na temat trądziku będziemy pisać w kolejnych artykułach, gdyż wiemy jak trudny jest to temat! Życzmy wytrwałości i cierpliwości wszystkim osobom, które się z nim borykają!

POLECANE PRODUKTY:

Olejek Manuka czysty 100% naturalny COBICOS przeciwtrądzikowy

Miód Manuka w żelu przeciwtrądzikowy 100% naturalny Living Nature 50 ml


Może Cię też zainteresować:

Jak dbać o cerę trądzikową?

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.