Pozytywne aspekty chodzenia na saunę


Pozytywne aspekty chodzenia na saunę

Sauny znane są już od tysięcy lat, a pomimo tego nadal cieszą się wysoką popularnością. Wynika to z tego, że regularne korzystanie z sauny pozwala na głęboki relaks oraz poprawia stan naszego zdrowia. Poznajmy największe zalety korzystania z sauny dla naszego organizmu.

Korzyści zdrowotne z korzystania z sauny.

Niezależnie od tego, w jaki sposób sauna jest nagrzewana (ogrzewanie drewnem, elektrycznością, podczerwienią, czy parą), ani jaki jest jej poziom wilgotności, wpływ na organizm jest bardzo podobny. Siedząc w saunie, nasze tętno przyspiesza nawet do 150 uderzeń na minutę, a naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać. Korzystanie z sauny pobudza krążenie, tak jak w przypadku lekkich aktywności fizycznych.

Zmniejszenie poziomu stresu.

Ciepło, którego doświadczamy z saunie oraz cisza i spokój, które wynikają z kultury przebywania w niej, sprzyjają odprężeniu i poprawie samopoczucia. Zmniejszenie poziomu stresu może zmniejszyć ryzyko różnych chorób sercowo-naczyniowych. Kilkanaście minut spędzonych w saunie i przyjemne ciepło, mogą ukoić nasze nerwy i pozwoli oczyścić umysł z negatywnych myśli. Przebywanie w saunie może działać antydepresyjnie, ograniczyć nasz niepokój i psychiczne zmęczenie.

Łagodzenie bólu mięśni i stawów.

Przebywanie w saunie może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie odczuwanego bólu mięśni i stawów oraz poprawić ich ruchy. Dzieje się to na skutek zwiększonego krążenia krwi. Wysoka temperatura minimalizuje objawy reumatyzmu i łagodzi przewlekłe stany zapalne, a dodatkowo rozluźnia zesztywniałe stawy i mięśnie.

Lepsza skóra dzięki saunie.

Podczas pobytu w saunie możemy sporo się napocić. Dzięki temu z organizmu usuwane są wszelkie toksyny i bakterie. Skóra zostaje nawodniona z zewnątrz, zwiększa się ukrwienie naskórka, a ilość sebum, które wydziela się przez skórę zmniejsza się. Seans w saunie może pomóc zmiękczyć blizny, przyspieszyć regenerację ran oraz poprawić koloryt skóry. Pory otwierają się i oczyszczają, a skóra, która jest lepiej ukrwiona, staje się gładsza. Możemy wówczas potraktować ją odpowiednimi kosmetykami, które dużo lepiej się wchłoną na tak przygotowaną skórę.

Niektóre osoby chore na łuszczycę zauważyły zmniejszanie się jej objawów. Należy być jednak bardzo uważnym, ponieważ w niektórych przypadkach korzystanie z sauny jest niezalecane dla osób z niektórymi problemami skórnymi, na przykład z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS).

Korzystając z sauny możemy również przyśpieszyć przemianę materii, co pozytywnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i utratę wagi. Dodatkowo nagrzanie, a następnie stopniowe schłodzenie ciała pozwala organizmowi hartować się i zyskać odporność, co ograniczy częste łapanie przeziębienia.

Umiarkowane korzystanie z sauny może wydawać się bezpieczne dla większości z nas, jednak osoby, które cierpią na choroby układu krążenia, powinny skonsultować to wcześniej z lekarzem. Nie zapominajmy, aby na saunę nie udawać się, kiedy mamy problem z odwodnieniem, czy pod wpływem alkoholu.

 


Może Cię też zainteresować:

Dolegliwości skórne a korzystanie z sauny

 

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.