Jakie bakterie odpowiadają za trądzik


Jakie bakterie odpowiadają za trądzik?

Przyczyn trądziku jak już z pewnością wiecie jest mnóstwo. A jak często wspominamy w innych artykułach, ustalenie źródła pojawienia się wyprysków w dużej mierze wpływa na sposób ich niwelowania, czy leczenia. Dzisiaj zagłębimy się dokładnie w rolę bakterii w powstawaniu trądziku. Odpowiemy także na pytanie jakich dokładnie drobnoustrojów powinniśmy się wystrzegać oraz jakie kosmetyki stosować.

Bakterie, a powstawanie trądziku

Na naszej skórze zazwyczaj bytuje nawet kilka szczepów bakterii, co może nas zaskoczyć to fakt, że nie wszystkie te bakterie mają negatywny wpływ na wygląd naszej skóry, niektóre wręcz przeciwnie niezbędne są do zachowania zdrowej równowagi. Jeśli mowa o trądziku musimy przede wszystkim skupić się na bakterii Propionibacterium Agnes – która jest niewielkim beztlenowym mikrobem. Pojawia się zazwyczaj u posiadaczy skóry tłustej w okolicy porów. Nasilają one powstawanie zmian skórnych – grudek, czy pryszczy – a także innych stanów zapalnych. Oczywiście istnieją też inne mniej popularne szczepy, które także zaogniają trądzik, należy jednak pamiętać, że same bakterie go nie wywołują, gdyż jest to proces bardziej złożony.

Higiena przede wszystkim!

Najważniejsze przy wystąpieniu trądziku, zwłaszcza o podłożu bakteryjnym jest zachowanie odpowiedniej higieny. Oczywiście ma to związek z pielęgnacją skóry, o której wspomnimy potem, jednak dotyczy nie tylko tego aspektu.

Zacznijmy od tego, że twarzy pod żadnym pozorem nie dotykamy w ciągu dnia, zwłaszcza po pobycie w jakichkolwiek publicznych miejscach. Możemy w ten sposób nie tylko roznieść bakterie, ale również dodać inne czynniki patogenne, które negatywnie będą wpływać na stan cery. Istotne jest również to, że po każdym wysiłku fizycznym, zwłaszcza gdy nasza skóra poci się, musimy jak najszybciej ją oczyścić, gdyż to także może skutkować rozprowadzeniem bakterii po niezainfekowanych porach twarzy. Nie zapomnijmy o higienie podczas snu, który ma duży wpływ na zmiany trądzikowe. Kluczem jest częsta wymiana pościeli – poszewki na poduszkę nawet 2 razy w tygodniu, a przy bardzo złym stanie skóry – nawet codziennie! W czasie snu nasz naskórek się złuszcza, pocimy się, często powstaje łojotok, a na poduszce mogą znaleźć się nawet resztki kosmetyków, dlatego tak istotne jest, aby nie rozprowadzać tych zanieczyszczeń po wrażliwej, trądzikowej skórze.

Kosmetyki antybakteryjne

Jak właściwie powinna wyglądać skuteczna pielęgnacja cery trądzikowej? Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o tonizacji, wykonywanej zaraz po dokładnym, dwuetapowym oczyszczeniu skóry. Dlaczego ten etap jest taki ważny? Zapobiega on rozwojowi bakterii! Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że to właśnie tonik przywraca prawidłowe ph skóry. Polecamy korzystać ze sprawdzonych produktów jak np. tonik Natural Being marki Living Nature. Jest on w 100% naturalny, nie będzie więc wywołał podrażnień. Dzięki zawartości miodu Manuka, posiada właściwości antybakteryjne, co idealnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji u posiadaczy skóry trądzikowej.

Kluczem w walce z trądzikiem jest zapobieganie przetłuszczaniu się skóry, gdyż prowadzi to do łojotoku, a co za tym idzie zamknięcia porów i powstawania wyprysków. Aby tego uniknąć musimy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu twarzy. Polecamy szukać kosmetyków o podobnym składzie jak krem na noc od Living Nature. Kusi on 100% naturalnym składem i  właściwościami przeciwbakteryjnymi. Warto zauważyć, że dzięki zawartości olejku z marchwi zwalcza on stany zapalne i infekcje, tak częste przy tego rodzaju cerze. Zaleca się również, aby nie stosować kosmetyków zawierających silne detergenty, gdyż podrażniają one i wysuszają skórę. Stawiamy na produkty o jak najbardziej naturalnym składzie! Właściciele cery trądzikowej – zwłaszcza posiadający zmiany skórne o podłożu bakteryjnym – nie powinni stosować zbyt często peelingów mechanicznych. Ponieważ w ten sposób, mimo tego, że mogą otworzyć zatkane pory, roznoszą po całej twarzy uwolnione przy tym bakterie.

Mamy nadzieje, że nasze porady okażą się pomocne. Pamiętajcie, że z cerą trądzikową należy obchodzić się delikatnie!

POLECANE PRODUKTY:

Miód Manuka w żelu przeciwtrądzikowy 100% naturalny Living Nature 50 ml

Natural Being tonik w żelu z miodem Manuka (do każdej cery) Living Nature

Natural Being krem na noc z miodem Manuka (tłusta/normalna) Living Nature


Może Cię też zainteresować:

Aktywność fizyczna a trądzik – Czy jest zależność?

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.