Aktywność fizyczna a trądzik – Czy jest zależność?


Aktywność fizyczna a trądzik – czy jest zależność?

Na kondycję skóry ma wpływ wiele czynników. Mowa tu nie tylko o pielęgnacji, ale również o trybie życia. To jak jesz, odpoczywasz i ile czasu dziennie poświęcasz na ruch, odbija się również na Twojej twarzy i ciele! Dlatego też w dzisiejszym artykule poruszymy temat dotyczący wpływu aktywności fizycznej na skórę – zwłaszcza tą problematyczną! Czy ruch pomaga w walce o czystą cerę? Jak podczas ćwiczeń nie podrażnić delikatnej skóry? Czy problematyczne zmiany, jak trądzik, nie zaognią się w reakcji na codzienną aktywność? Na te i wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Wpływ aktywności fizycznej na wygląd skóry

Regularne ćwiczenia odzwierciedlają się w stanie całego organizmu – również skóry. Zazwyczaj jest to oczywiście efekt pozytywny! W zależności od rodzaju aktywności fizycznej możemy spodziewać się innych skutków.

Ćwiczenia typu cardio mają znaczny wpływ na krążenie, przez co krew w tkankach przepływa szybciej i jest bogatsza w składniki odżywcze i tlen. Dzięki temu, z organizmu szybciej usuwane są toksyny, które są efektem przemiany materii. Możemy również zauważyć, że skóra jest bardziej jędrna i posiada lepszy koloryt. Przez to, że cardio zwiększa dopływ krwi do twarzy, przez jej tkanki lepiej przyswajalne są substancje zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, a także pożywieniu!

Czy wiedzieliście, że regularna aktywność poprawia produkcję kolagenu? Dzięki temu skóra również jest jędrniejsza i zdrowsza! Oczywiście ćwiczenia nie zniwelują już obecnych zmarszczek, ale mogą zredukować powstawanie nowych.

Według niektórych badań najlepszy wpływ na wygląd skóry mają treningi interwałowe i ćwiczenia wytrzymałościowe. To dzięki nim zwiększana jest produkcja enzymów pośrednio odpowiadających za wzrost i zwiększanie się liczby komórek! Oznacza to szybszą regenerację skóry i mniejsze szanse na wystąpienie ran, czy podrażnień!

Trądzik, a ćwiczenia

A co w przypadku cery problematycznej, jak ta trądzikowa? Niestety mimo tego, że generalnie uprawianie sportu i ćwiczenia pozytywnie wpływają na stan skóry, wiąże się to również z wydzielaniem dużej ilości potu. Skóra może produkować nadmierne ilości sebum, co często prowadzi do zatykania porów, a tym samym powstawania nieprzyjemnych zmian skórnych, lub zaogniania tych już obecnych. Musimy jednak podkreślić, że pojawienie się trądziku po treningu, czy też pogorszenie jego stanu, nie jest wynikiem aktywności fizycznej, a głównie nieprawidłowej higieny! Właściwa pielęgnacja skóry po treningu jest kluczowa jeśli nie chcemy narażać się na nieprzyjemne zmiany skórne! O tym jak powinna ona wyglądać wspomnimy w dalszej części artykułu.

O czym warto pamiętać podczas treningu?

Zanim przejdziemy do tego jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po treningu, przypomnimy kilka zasad, które pomogą wam zachować  odpowiednią higienę podczas wykonywania ćwiczeń! Dzięki temu będziecie później, mniej narażeni na pojawienie się wyprysków.

Pamiętaj o tym, żeby zawsze zmyć makijaż przed treningiem! Może on dodatkowo zamykać pory i prowadzić do zmian trądzikowych. Niehigieniczne również jest ćwiczenie z rozpuszczonymi włosami, opadającymi na twarz, gdyż skutkuje to przenoszeniem się olejów i wilgoci na skórę przez co zwiększa się ryzyko wyprysków. I najważniejsze! Nigdy nie dotykaj twarzy rękoma – zwłaszcza przy korzystaniu z siłowni publicznych! Jest to jedna z najprostszych dróg, przez jakie bakterie, brud i inne mikroorganizmy roznoszą się po skórze, a skutki takiego podrażnienia cery zdecydowanie nie są przyjemne.

Pielęgnacja skóry po treningu

Oczywiście im szybciej umyjesz twarz po treningu, tym lepiej! Warto pamiętać tu nie tylko o twarzy, ale również o całym ciele i wziąć prysznic, najszybciej jak to tylko możliwe! Mimo, że nie powinniśmy mieć na sobie makijażu podczas ćwiczeń i tak po sesji na siłowni warto wykonać dwuetapowe oczyszczenie! W ten sposób będziecie pewni, że dokładnie usunęliście brud i bakterie naniesione na twarz w czasie aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o wybór kosmetyku polecamy użyć delikatnej pianki takiej jak produkt od Deoproce – Real Fresh. Jest to wegański kosmetyk, idealny zwłaszcza dla cery trądzikowej!

Następnym etapem będzie oczywiście tonizacja, która pomoże przywrócić prawidłowe pH skóry. Pamiętajcie, aby nie wybierać toników na bazie alkoholi, gdyż wysuszają one i podrażniają skórę! Najlepiej sięgnąć po produkt taki jak tonik Natural Being od Living Nature. Posiada on w swoim składzie miód manuka, który świetnie pomaga niwelować powstawanie nowych wyprysków!

Na koniec pozostaje oczywiście nawilżenie. U posiadaczek skóry dojrzałej przed nałożeniem kremu zalecamy również użycie odpowiedniego serum!

Czy aktywność fizyczna jest częścią Twojej codzienności? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne, a Twoja skóra będzie wyglądała jędrnie i promiennie!

POLECANE PRODUKTY:

Pianka myjąca do twarzy wegańska Real Fresh Deoproce 210ml

Natural Being tonik w żelu z miodem Manuka (do każdej cery) Living Nature


Może Cię też zainteresować:

Jakie bakterie odpowiadają za trądzik

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.