Pot a sauna – dlaczego pocenie się jest zdrowe


Pot a sauna – dlaczego pocenie się jest zdrowe?

W dzisiejszym artykule będziesz mógł przeczytać informacje na temat dość kontrowersyjny, a mianowicie poruszający zagadnienie pocenia się w saunie oraz zaburzeń potliwości! Obecnie, gdy na wszystko co robimy nakładamy swoisty „filtr”, również taka czynność jak wydzielanie potu, często uznawana jest za obrzydliwą i niehigieniczną, gdy w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie! O tym dlaczego pocenie się jest pozytywnym objawem, oraz jak wpływa na nasz organizm, przeczytasz poniżej! Zapraszamy do lektury!

Czy pocenie się jest zdrowe?

Mimo, że pocenie się jest jak najbardziej naturalną czynnością, wokół wydzielania potu zebrało się wiele nieprawdziwych, a wręcz szkodliwych  mitów i stereotypów.

Główną funkcją potu jest termoregulacja. W czasie wykonywania wysiłku, nasze ciało automatycznie się nagrzewa, a pocenie się zużywa energię organizmu, dzięki czemu nie może się on przegrzać. Co w najbardziej krytycznej scenerii mogłoby doprowadzić do ścięcia się białka i śmierci!

Pot, jak z pewnością słyszałeś, jest także dobrą drogą na pozbycie się toksyn, ale na ten temat przeczytasz więcej poniżej, gdzie poruszę również tematykę  saunową!

Co więcej, pot wpływa bezpośrednio na Twój wygląd! Posiada działanie antyseptyczne i antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, tym samym chroniąc Cię np. przed pojawieniem się na skórze wyprysków. Oczywiście działa to tylko wtedy, gdy przy okazji zachowujesz higienę i bierzesz codzienny prysznic!

Pocenie się w saunie – fakty i mity

Tak jak wspomniałam wyżej, wokół potu krąży wiele mitów. To, że pocenie się w saunie jest pozytywnym zjawiskiem to zdecydowanie prawda, jednak nie wszystkie przypisywane tej czynności zalety są prawdziwe!

Niekiedy możesz usłyszeć, że sauna pomaga w spaleniu tłuszczu, a dowodem na to jest właśnie intensywne pocenie się. Jest to jeden z największych mitów! Sauna owszem, może pomóc Ci przyspieszyć metabolizm, a tym samym jest jednym z kroków do lżejszej wagi. Jednak bez ćwiczeń i diety, chodząc na seanse saunowe, nie zauważysz żadnych efektów! A pocenie się jest oznaką wysiłku organizmu, ale nie prowadzi do spalenia kalorii, a jedynie do zużycia dużej ilości wody.

Jeśli chodzi o pozytywne strony, pot pomaga pozbyć się toksyn. Dzięki czemu regularne seanse w saunie, mogą sprawić, że będziesz się czuł jak świeżo narodzony! Przy okazji dochodzi do odblokowania porów, co oznacza, że każdy kosmetyk zastosowany po seansie będzie się lepiej wchłaniał i działał z większą wydajnością!

Jak widzisz pot to samo zdrowie! Natomiast bez możliwości termoregulacji, sama wizyta w saunie mogłaby być wręcz niebezpieczna!

Problemy z potliwością, a sauna

Powyżej mogłeś przeczytać o wszystkich zaletach, jakie wiążą się z poceniem się w saunie. Należy jednak pamiętać, że bezproblemowe wydzielanie potu jest bezwzględnym warunkiem seansu saunowego! Problemy z potliwością mogą prowadzić do dyskomfortu, a nawet do przegrzania, które niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji!

Zaburzenia potliwości często towarzyszą takim chorobom jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy. Niestety jeśli podejrzewasz u siebie tego typu schorzenie, przed wizytą w saunie powinieneś skontaktować się z lekarzem, gdyż w przeciwnym razie możesz wyrządzić sobie dużą krzywdę!

Wiedziałeś, że pocenie się jest tak istotne dla Twojego organizmu? Mam nadzieje, że artykuł okazał się ciekawy, a zawarte w nim informację, pomocne!

 


Może Cię też zainteresować:

Pocenie się w saunie

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.