Pocenie się w saunie


Pocenie się w saunie

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na wysokie temperatury. Mimo, że często proces ten nie jest kojarzony z niczym przyjemnym, pot spełnia wiele istotnych funkcji w naszym organizmie! Jest to jeden z powodów, dla których w saunie panują tak ekstremalne warunki – pocenie się pomaga oczyścić ciało z toksyn i wpływa pozytywnie na skórę! Z drugiej strony, bez możliwości termoregulacji jaką daje naszemu organizmowi pot, uczęszczanie na seanse saunowe mogłoby być bardzo szkodliwe!

Dlaczego pocenie się jest zdrowe?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pocenie się jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do zdrowej i zadbanej skóry. Wręcz przeciwnie – kojarzone jest często z brakiem higieny i wypryskami! Proces ten oczyszcza pory, co pomaga wyeliminować wypryski i inne zmiany trądzikowe. Pot ze względu na swój skład i temperaturę zabija również bakterie i wirusy znajdujące się na powierzchni skóry! Oczywiście nie oznacza to, że samo pocenie się wystarczy, by cieszyć się zadbaną cerą. Po wysiłku, czy ciężkim dniu, gdy jesteśmy brudni i pokryci potem powinniśmy jak najszybciej się umyć! Jednak sam proces pocenia nie powinien być uznawany za coś wstydliwego, a tym bardziej szkodliwego. Wydzielanie potu usprawnia również układ krążenia, oraz jak już wcześniej wspomniałyśmy, chroni ciało przed przegrzaniem.

Pot, a sauna

W związku z tym, że pocenie się to idealny sposób na pozbycie się toksyn z organizmu, regularne wizyty w saunie mają duży wpływ na nasze zdrowie. Należy również zaznaczyć, że przyzwyczajanie ciała do gorąca i wysoka potliwość, która towarzyszy wizytom w saunie zwiększa wytrzymałość fizyczną. Według badań osoby sprawne fizycznie mają tendencję do mocniejszego pocenia się w odpowiedzi na ćwiczenia fizyczne i zaczynają się pocić znacznie wcześniej niż osoby nie będące w tak dobrej kondycji!

Jakich toksyn możemy pozbyć się podczas seansu saunowego? Wraz z potem, ciało wydziela m.in. nadmiar kadmu i rtęci, które nagromadzone w większych ilościach mogą być szkodliwe. Jest to również dobra metoda na zwiększenie eliminacji metali śladowych z organizmu!

Pot pozwala na ochłodzenie organizmu, dzięki czemu mimo wysokiej temperatury w saunie, nie dochodzi do przegrzania. Dlatego też osoby mające problem z zaburzeniami pocenia nie powinny uczęszczać na seanse – zwłaszcza bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Bez umiejętności termoregulacji może dojść nie tylko do uszkodzenia, ale nawet śmierci organizmu! To schorzenie towarzyszy najczęściej chorobom takim jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy. Osoby cierpiące na te przypadłości nie tylko nie pocą się, mogą one również nie odczuwać ciepła panującego w saunie!

Higiena ciała, a pocenie się

Jak już z pewnością wiecie pocenie się jest nieodłączną częścią saunowania. Aby pozytywne skutki tego procesu, o którym wspomniałyśmy wyżej, miały swoje odbicie w rzeczywistości, kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny! Musicie pamiętać o prysznicu zarówno przed jak i po seansie! Bardzo ważne jest również, aby w trakcie pobytu w saunarium stosować się do wszystkich zasad i nie dotykać bezpośrednio, żadną częścią ciała, drewnianej ławy! Gdy siedzimy na ręczniku pot wsiąka w materiał, dzięki czemu osoba korzystająca z sauny po nas nie będzie miała styczności z bakteriami i innymi drobnoustrojami znajdującymi się na naszej skórze!

Czy wiedziałeś jak istotną rolę dla naszego organizmu spełnia pot? Mamy nadzieję, że tych kilka faktów zachęci Cię do regularnego korzystania z sauny!

 


Może Cię też zainteresować:

Pot a sauna – dlaczego pocenie się jest zdrowe

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.