Parabeny w kosmetykach – czy są aż tak szkodliwe?


Parabeny w kosmetykach – czy są aż tak szkodliwe?

Znajdziemy je w większości kosmetyków dostępnych w drogeriach i w internecie. Jaki wpływ parabeny mają na nasze zdrowie? Unikać ich czy niekoniecznie? Czy ich zła sława jest uzasadniona i co na ten temat mówią badania?

Parabeny to substancje konserwujące, dzięki którym kosmetyk jest dłużej zdatny do użycia.

Informacje o ich zastosowaniu znaleźć można na opakowaniu – najczęściej w ich nazwie występuje słowo „paraben”, na przykład methylparaben czy propylparaben. Nie wszystkie są sobie równe – to, że jeden z nich niekorzystnie wpływa na naszą skórę (parabeny mogą uczulać!) nie znaczy, że tak samo będziemy reagowali na inne. Mimo to, jeśli zależy nam na unikaniu parabenów bez większego trudu znajdziemy na polskim rynku kosmetyki, które ich nie zawierają. Należą do nich na przykład kremy Natural Being. Często produkty bez parabenów są droższe i, co istotne, mają krótsze terminy ważności. I o ile nie ma to większego znaczenia przy kosmetykach, które zużywamy szybko (np. żele pod prysznic), to już w przypadku produktów używanych sporadycznie i w małych ilościach wymienianie ich zanim zużyjemy połowę opakowania może być uciążliwe.

Parabeny podejrzewane są o wywoływanie raka, jednak nie ma badań, które jednoznacznie wskazują na to powiązanie.

Trzeba pamiętać, że są to jedne z najlepiej przebadanych składników kosmetyków! Część z nich uznana jest za zupełnie nieszkodliwe, inne w zbyt dużych stężeniach budzą wątpliwości. Przypuszcza się, że mogą zaburzać gospodarkę hormonalną, powodować podrażnienia i wpływać na układ nerwowy i odpornościowy organizmu.

Jeśli bliski jest nam ekologiczny styl życia, kosmetyki bez parabenów z pewnością zyskają nasze uznanie. Dobrze jednak, żeby ich wybieranie było świadomym działaniem, a nie panicznym lękiem przed nieznanym. Substancje te są wykorzystywane nawet w produktach dla dzieci i ciężko zupełnie ich unikać.

Zdrowy rozsądek – to nim powinniśmy się kierować wybierając kosmetyki odpowiednie dla naszej skóry. Unikanie zbyt dużej ilości substancji konserwujących i ostrożność w tym temacie na pewno nie zaszkodzi, ale nie popadajmy w paranoję – część parabenów jest zupełnie nieszkodliwa.

 


Może Cię też zainteresować:

Składniki chemiczne w kremach i ich działanie

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.