Olejki eteryczne – krótki poradnik


Krótki poradnik – olejki eteryczne

Popularność aromaterapii wciąż rośnie, stąd też zwiększone zainteresowanie i popyt na olejki eteryczne. Różnica w cenie i jakości tego typu produktów na rynku jest ogromna. Spowodowane jest to głównie tym, że niektórzy wykorzystują olejki, głównie jako substancje zapachowe – kupując tańsze zamienniki. A aby aromaterapia przynosiła realne skutki, i wpływała korzystnie na kondycję organizmu, składniki olejków muszą być jak najwyższej jakości. A ich składy chemiczne dokładnie sprecyzowane. W przeciwnym razie bardzo łatwo możemy wyrządzić sobie krzywdę, a w najlepszym razie nie odczuwać żadnych skutków aromaterapii. Dlatego, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkujący w tym temacie, zanim zdecydujemy się na zakup, musimy przyswoić kilka informacji. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jak powinien wyglądać skład dobrej jakości olejku eterycznego. Dzięki temu unikniemy opłakanych w skutkach pomyłek. Co sprawia, że jedne produkty są lepsze, a drugie gorsze? Gdzie tkwi różnica? Jak nie dać się oszukać?

Co ma wpływ na jakość olejków eterycznych?

Już sama uprawa roślin wchodzących w skład olejków ma duże znaczenie. Jakość jest oczywiście gorsza, gdy składniki mają do czynienia z pestycydami i innymi chemicznymi detergentami. Wiele zależy też od gleby i warunków pogodowych. Olejki gorszej jakości, które nie nadają się do użytku klinicznego, są często źle przetworzone. A co za tym idzie tańsze, lecz zawierają wiele zanieczyszczeń, lub są rozcieńczone. Dlatego też, nie warto kupować produktów z niepotwierdzonego źródła, gdyż łatwo można paść ofiarą oszustwa. Pamiętajmy, że olejki eteryczne muszą być specjalnie przechowywane – najlepiej w zaciemnionych szklanych pojemnikach, bez dostępu do ciepła. Wystawienie ich na działalność tlenu, słońca lub wysokiej temperatury może skutkować degradacją chemiczną.

Dla początkujących kupujących – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na skład! Oraz inne informacje umieszczone na opakowaniu. Pamiętaj, że prawdziwy olejek eteryczny, będzie miał właśnie tą nazwę na etykiecie, wraz z nazwą rośliny, z której go sporządzono. Jeśli widzimy napis; olejek identyczny z naturalnym, olejek zapachowy, olejek perfumowany. Oznacza to, że mamy do czynienia z podróbką. Nieco mniej oczywiste jest, że powinniśmy zwrócić uwagę także na to, z jakiej konkretnie części rośliny nasz olejek jest pozyskiwany, lub z jakiej odmiany. Wiąże się to z dużymi różnicami w składzie oraz właściwościach. Niemniejsze znaczenie ma kraj pochodzenia. Na przykład; olejek z lawendy z Grecji oraz z Włoch, nie tylko nie pachnie tak samo, ale ich różnice sięgają nawet składu chemicznego. Jeśli kupujemy produkt w sklepie, możemy poprosić o możliwość powąchania olejku. Jeśli nie do końca ufamy naszemu węchowi poprośmy o wylanie kropli na kartkę. W jakim celu? Jest to bardzo prosty test jakości – jeśli olejek wchłonie się nie pozostawiając tłustej plamy, oznacza to, że jest on czysty.

Czym jest analiza GC/MS i dlaczego jest taka ważna?

GC/MS jest to Chromatografia gazowa i spektrometria masowa. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale w wielkim skrócie testy te, pozwalają zweryfikować prawdziwy skład olejku, a tym samym porównać go do innych parametrów. Mimo, że właściwie są to dwa całkiem różne testy, bardzo się uzupełniają. Umożliwiają więc rozpoznanie olejków zafałszowanych, lub tych gorszej jakości. Czytanie ulotek z podanymi analizami GC/MS, jest jednym z bardziej wiarygodnych sposobów na ustalenie, czy mamy do czynienia z prawdziwym olejkiem eterycznym, czy też z podróbką.

W jaki sposób olejki eteryczne są fałszowane?

Aby zafałszować olejek, producenci często dodają do niego mieszanki innych tańszych zamienników, nawet z tej samej rośliny ale innej uprawy, czy kraju. A co za tym idzie często gorszej jakości. Czasem możemy się spotkać z rozcieńczaniem olejków eterycznych, olejami kosmetycznymi (np. migdałowy, lub kokosowy).

Na samym początku, naszej przygody z olejkami eterycznymi, najlepiej konsultować się z kimś bardziej doświadczonym, a jednocześnie zaufanym. W ten sposób będziemy pewni, że nie zrobimy sobie krzywdy, a przede wszystkim, że nie damy się oszukać.

POLECANE OLEJKI ETERYCZNE ZNAJDZIESZ TUTAJ

 


Może Cię też zainteresować:

Olejki z lawendy czy istnieje jakaś różnica?

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.