Jak walczyć z oparzeniami słonecznymi?


Jak walczyć z oparzeniami słonecznymi?

Muśnięta słońcem skóra wygląda atrakcyjnie, a my na szczęście coraz więcej wiemy o bezpiecznym opalaniu. Czasem jednak stosowanie kremów z filtrem i noszenie odpowiednich ubrań nie wystarczy i dochodzi do oparzenia słonecznego. Co zrobić, żeby szybko przynieść ulgę poparzonej skórze?

Jedno oparzenie nie jest równe drugiemu.

Efektem zbyt intensywnego opalania są najczęściej oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. O ile w przypadku tych pierwszych możesz pomóc sobie sama, to z oparzeniem drugiego stopnia lepiej zgłosić się do lekarza. Poznasz je po bolesnych bąblach.

W aptekach, drogeriach czy marketach znajdziesz wiele preparatów przeznaczonych do łagodzenia oparzeń słonecznych. Działają one zazwyczaj chłodząco i regenerująco na podrażnioną przez słońce skórę. Jest jednak wiele domowych sposobów na radzenie sobie z oparzeniami. Świetnie sprawdzają się na przykład okłady z jogurtu czy maślanki, które łagodzą ból i regenerują naskórek. Ból natychmiast uśmierzy sok z ziemniaka, dlatego na skórę nałożyć można na pół godziny starte, surowe ziemniaki. Gojenie się uszkodzonej skóry przyspieszy z kolei miód, który ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Podobne działanie ma też białko jaj, dlatego jeśli masz je pod ręką przyłóż na poparzone miejsce w postaci okładu. Wiele innych produktów, które masz w swojej kuchni może pomóc złagodzić skutki długiego opalania. Sprawdzi się między innymi ogórek (przyłożony w plastrach), pomidor, ocet czy kurkuma.

Ulgę poparzonej skórze przyniesie chłodny prysznic.

Woda nie może być jednak zbyt zimna, ponieważ mogłaby wywołać szok termiczny. Lepiej stopniowo obniżać temperaturę, tak, aby skóra przyzwyczajała się pomału do zimniejszej wody. Jeśli masz w domu aloes, pamiętaj, że jego sok przyspieszy regenerację naskórka. W aptece można również kupić żel aloesowy, który zadziała tak samo dobrze.

W gorące dni pamiętaj o dobrej ochronie przeciwsłonecznej, ale jeśli już zdarzy Ci się przysnąć na słońcu, czy też z innego powodu doznasz poparzenia, skorzystaj z naszych rad. Pamiętaj o tym, by nie zaklejać oparzonych miejsc! I koniecznie pij spore ilości wody, żeby dobrze nawodnić organizm.

POLECANE PRODUKTY: SPRAWDŹ

 


Może Cię też zainteresować:

Naturalne filtry przeciw promieniom słonecznym

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.