Opakowania na kosmetyki – czy znasz wymagania ?


Opakowania na kosmetyki – czy znasz wymagania dotyczące jakości materiałów opakowań na kosmetyki?

Branża kosmetyczna, podobnie jak wszystkie inne sektory gospodarki, musi sprostać wielu różnym wymaganiom i przepisom. Kontrolowana jest zarówno jakość i skład kosmetyków, jak ich opakowania. Wszystko po to, aby produkty które kupujemy nie tylko ładnie wyglądały, ale by były też bezpieczne dla naszego zdrowia. Opakowanie ma również inne zadanie – powinno chronić kosmetyk przed działaniem chociażby wilgoci czy nasłonecznienia.

Wymagania dotyczące jakości opakowań kosmetycznych stawiają przepisy Unii Europejskiej.

Producenci mają obowiązek wykorzystywania opakowań, które choć w części mogą ulec recyklingowi. Wymóg ten ma na celu zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia środowiska i zachęcenie do tworzenia opakowań ekologicznych. Opakowania przeznaczone do odzysku oznaczone są zielonym punktem.

Opakowania kosmetyków mają niemały wpływ na bezpieczeństwo stosowania danego produktu. Materiał, z którego wykonany jest pojemnik może wchodzić w reakcję z kosmetykiem, dlatego konieczne jest dopasowanie opakowania do jego zawartości. Szkodliwe substancje mogą przechodzić do kosmetyku nie tylko z samego opakowania, ale też na przykład z jego etykiety. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich nadruków. Wszystkie farby i lakiery używane do nadruku nie powinny zawierać substancji, które mogłyby przeniknąć do produktu w ilości większej niż pozwalają na to odpowiednie normy.

Opakowanie powinno być również obojętne chemicznie.

Powinno chronić produkt, który może być przewożony i przechowywany w różnych warunkach. Inne warunki panują u nas w domu, inne w sklepie kosmetycznym, a jeszcze inne w trakcie przewozu produktów i ich magazynowania.

Wszystkie normy i wymagania dotyczące jakości materiałów, z których mogą być wykonywane opakowania kosmetyków, choć uciążliwe dla producentów, mają ważne zadanie – chronić nas, dbać o nasze bezpieczeństwo i nasze środowisko. Nie mamy więc chyba wątpliwości, że są one niezbędne?

 


Może Cię też zainteresować:

Parabeny w kosmetykach – czy są aż tak szkodliwe?

 

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.