Jak dbać o barierę hydrolipidową skóry


Jak dbać o barierę hydrolipidową skóry?

Sucha oraz ściągnięta skóra, nadwrażliwość, częste podrażnienia… Jeśli występują u Ciebie te objawy, bardzo możliwe, że Twoja skóra ma uszkodzoną barierę hydrolipidową! Ale co to właściwie jest? Co ją uszkadza i jaką pielęgnację stosować, aby jej nie naruszyć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania – przychodzę z pomocą! W dzisiejszym artykule poznasz wszystkie niezbędne informacje na temat bariery hydrolipidowej. Zapraszam do lektury!

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?

Jest to nic innego jak warstwa ochronna znajdująca się na powierzchni Twojego naskórka. Budują ją, jak sama nazwa wskazuje, lipidy oraz woda. Główną funkcją warstwy hydrolipidowej jest izolacja i ochrona skóry przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. I to dlatego jeśli jest ona uszkodzona może prowadzić to do powstania podrażnień, niedoskonałości, czy wystąpienia alergii!

Warto zaznaczyć, że sam skład bariery jest zmienny. Zależy on od wieku i typu cery. I mowa tu nie tylko o lipidach oraz białkach! Jeśli przyjrzysz się dokładnie tej warstwie ochronnej, zauważysz, że zawiera ona również kolagen, elastynę, wolne kwasy tłuszczowe, czy też ceramidy! Tak bogaty skład powoduje, że bariera nie tylko chroni przed drobnoustrojami ale także zatrzymuje cząsteczki wody w  skórze, co zapobiega jej wyniszczaniu i przesuszaniu!

Co więcej jeśli bariera hydrolipidowa funkcjonuje prawidłowo, martwe komórki naskórka złuszczają się naturalnym rytmem – dzięki czemu skóra jest oczyszczona, elastyczna i pełna blasku!

Codzienna pielęgnacja w trosce o barierę hydrolipidową skóry

Tak jak już wspomniałam rola bariery hydrolipidowej skóry jest bardzo istotna. Niestety często ulega ona uszkodzeniu, a czynniki, które wywołują taką reakcję zostaną przeze mnie opisane w dalszej części artykułu. Jednak unikanie tych szkodliwych okoliczności to nie wszystko! Aby chronić i utrzymać barierę lipidową skóry musisz zdecydować się na odpowiednią pielęgnację! Co powinna ona zawierać?

Przede wszystkim – delikatne produkty myjące! Niestety jeśli posiadasz tendencję do tego typu podrażnień, peelingi mechaniczne, czy silne detergenty będą tylko nasilać nieprzyjemne objawy! Jeśli nie wiesz na jaki kosmetyk się zdecydować, polecam Ci delikatną piankę myjącą Real Fresh marki Deoproce. Posiada ona wegański skład oparty głównie na ekstraktach z roślin! Skutecznie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i resztek makijażu, jednak jej nie podrażnia! Pamiętaj również o kosmetykach zawierających ceramidy lub wolne kwasy tłuszczowe, gdyż to właśnie one pomogą Ci odbudować hydrolipidowy, ochronny płaszcz dla Twojej skóry. Im bardziej naturalny i delikatny skład produktu – tym lepiej!

Pamiętaj, że po każdym myciu musimy przywrócić je odpowiednie ph – czyli użyć toniku. W przypadku problemów z barierą hydrolipidową, sprawdź, aby tonik był odpowiednio dopasowany do Twojej cery.

Istotne jest również codzienne nakładanie kremu z Spfem! Tutaj warto sięgnąć po krem Spf 50 z kwasem hialuronowym od Deoproce. W jego składzie znajdziesz m.in wspomniane wcześniej ceramidy. Dzięki ich zawartości kosmetyk ten nie tylko chroni ale także odbudowuje uszkodzoną barierę ochronną skóry!

Pielęgnacja nastawiona na ochronę i odbudowę bariery hydrolipidowej powinna być jak najbardziej minimalistyczna, tutaj nadmiar kosmetyków – nawet tych wysokiej jakości – może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Bariera hydrolipidowa – czego unikać, aby jej nie uszkodzić?

Na samym początku warto zaznaczyć, że wyniszczenie bariery hydrolipidowej często jest spowodowane właśnie niewłaściwą pielęgnacją. Kosmetyki zawierające mocne detergenty, wszelkiego rodzaju szczoteczki myjące, czy produkty złuszczające, u osób z tendencją do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, mogą niestety znacznie wyniszczyć tą ochronną barierę skóry. Czynnikiem zaogniającym jest również sam sposób mycia, czy wycierania twarzy – pamiętaj aby ze skórą obchodzić się delikatnie! Częstym powodem, jest również zapominanie o stosowaniu toników, które są bardzo niedocenianym kosmetykiem.

Dużą częścią pielęgnacji, która chroni i odbudowuje barierę hydrolipidową, są kremy z Spfem. Głównie ze względu na to, że to właśnie słońce może być często przyczyną uszkodzeń w tym zakresie! W przypadku negatywnego działania  czynników atmosferycznych, warto również wspomnieć o wysokich temperaturach, suchym powietrzu oraz wietrze – one też często są bezlitosne dla tej bariery ochronnej i powodują jej wyniszczenie!

Jeśli zauważysz, że Twoja skóra zaczyna często się przesuszać i towarzyszy temu uczucie ściągnięcia i wzrasta jej wrażliwość, czy tendencja do podrażnień – może to oznaczać uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego! Jest to również znak, abyś bliżej przyjrzał się swojej pielęgnacji oraz warunkom, na które narażasz swoją skórę!

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne! Pamiętaj jak dużą rolę w funkcjonowaniu i wyglądzie Twojej skóry odgrywa bariera hydrolipidowa i staraj się o nią odpowiednio troszczyć!

POLECANE PRODUKTY:

Pianka myjąca do twarzy wegańska Real Fresh Deoproce 210ml

Krem przeciwsłoneczny z kwasem hialuronowym SPF50 Deoproce 50g


Może Cię też zainteresować:

Przesuszona skóra – jak o nią zadbać i czego unikać

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.