|

Zastosowanie olejków eterycznych w saunie

Zastosowanie olejków eterycznych w saunie

Olejki eteryczne możemy wykorzystywać na różne sposoby, wszystko dzięki temu, że posiadają liczne lecznicze właściwości. Najczęściej używane są w aromaterapii, gdzie pozytywnie wpływają na naszą psychikę i funkcjonowanie organizmu. Czy wiedzieliście jednak, że olejki eteryczne można wykorzystywać w czasie trwania seansu saunowego? Aromaterapia w saunie jest świetnym sposobem na relaks i odprężenie, gdyż dodatkowo potęguje efekt jaki sama wizyta w saunarium ma na nasz organizm.

Jak stosować olejki eteryczne w saunie?

Zanim wyjaśnimy dokładnie krok po kroku jak korzystać z olejków eterycznych w saunie, chcemy przypomnieć jak istotne jest upewnienie się, że zakupiony przez nas olejek jest 100% czysty i naturalny! Te mieszanki z dodatkami, które często możemy kupić za niższą cenę, nie tylko nie przynoszą efektu, ale wręcz mogą szkodzić! Dlatego tak istotne jest, aby kupować produkty sprawdzonych marek takich jak Galeo.

Jeśli olejki eteryczne dodajemy na własną rękę, najpierw powinniśmy upewnić się, czy jest to w danej saunie dozwolone. Gdy regulamin o tym nie wspomina warto zapytać się bezpośrednio osoby pracującej w obiekcie. Jeśli aromaterapia jest dozwolona, przed wykonaniem jakichkolwiek czynności musimy spytać o zgodę innych gości sauny, gdyż mogą oni nie chcieć uczestniczyć w naszym rytuale.

Olejki eteryczne w saunie wchłaniają się znacznie wydajniej niż w innych warunkach, zarówno przez drogi oddechowe jak i otwarte pory w naszej skórze. Będą one działać skutecznie już po dodaniu kilka kropel, które mieszamy z wodą ( około 5 kropli na 200ml). Następnie tak powstałą mieszanką polewamy gorące kamienie. W ten sposób para wraz z aromatem równomiernie rozprowadzi się po całym pomieszczeniu.

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie polewać kamieni nierozcieńczonymi olejkami! Jest to substancja łatwopalna! Duże stężenie olejku w mieszance z wodą nie da lepszych efektów, a wręcz przeciwnie, może prowadzić do podrażnienia oczu. Jeśli chodzi o wybór zapachów oczywiście istnieje tu kompletna dowolność, jednak radzimy nie mieszać więcej niż 5 różnych olejków eterycznych w jednej kompozycji. O tym po jakie aromaty warto sięgnąć, opiszemy poniżej.

W saunach często organizowane są seanse wraz z aromaterapią, oczywiście wtedy wdychamy z góry zaplanowane kompozycje, z pewnością jednak jest to również bardzo pozytywne doświadczenie!

Olejki eteryczne w saunie – jakie aromaty wybrać?

Wybór olejku eterycznego zależy w dużej mierze od naszych preferencji zapachowych, ale również od tego jaki konkretny efekt chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na obniżeniu stresu i odprężeniu my polecamy wszelkie cytrusowe aromaty, takie jak: olejek eteryczny BIO od Galeo z ekstraktem z gorzkiej pomarańczy, grejpfruta, czy cytryny.

Ukochane przez nas leśne aromaty, jak np. olejek eteryczny BIO z sosny od Galeo, w mgnieniu oka myślami przeniesie nas na łono natury. Zapach działa uspokajająco i jest szczególnie pomocny w przypadku infekcji dróg oddechowych.

Olejki lawendowe i inne tego typu kwiatowe aromaty poprawiają nam samopoczucie i są idealnym wyborem zwłaszcza w przypadku sauny parowej.

Olejki eteryczne, które nie sprawdzą się w saunie

Wyżej wymieniłyśmy olejki, które jak uważamy są dobrym dodatkiem do seansów saunowych. Istnieją jednak aromaty, które niekoniecznie idą w parze z aromaterapią w saunie. Należy do nich chociażby olejek rozmarynowy, który może wywołać atak padaczki u osób posiadających tę chorobę, jak i u tych, którzy są bardzo wrażliwi na olejki eteryczne.

Jeśli nie uczestniczyliście nigdy w seansie saunowym z aromaterapią z pewnością jest pora by to zmienić! Olejki eteryczne wspaniale koją zabiegane myśli i pozytywnie wpływają na stan naszego zdrowia!

Polecane produkty znajdziecie w dziale: OLEJKI ETERYCZNE

 


Może Cię też zainteresować:

Jakie mieszanki olejków eterycznych do sauny?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *