Szkodliwe działanie stroju kąpielowego w saunie


Szkodliwe działanie stroju kąpielowego w saunie

Sauna kojarzy nam się z relaksem i odprężeniem. I tak powinno być. W końcu po to między innymi ją odwiedzamy. Nie jest jednak łatwo się zrelaksować, kiedy nie czujemy się komfortowo. A tak wielu z nas się czuje, kiedy staje w stroju Adama i Ewy przed obcymi osobami. Dlatego właśnie w saunach można spotkać wiele osób w strojach kąpielowych. Nie każdy jednak wie, jak bardzo może być to szkodliwe. Nie róbcie tego, bo nie wolno przedkładać komfort nad własne zdrowie.

Co się dzieje ze strojem w wysokiej temperaturze?

Stroje kąpielowe wykonane są ze sztucznych materiałów. Nie ma w tym nic złego, o ile używamy ich zgodnie z przeznaczeniem, czyli do kąpieli w różnego rodzaju akwenach. W temperaturze, która panuje w wielu saunach, a zwłaszcza w saunach suchych, materiał, z którego wykonany jest strój, zaczyna się po prostu topić. Może to doprowadzić nie tylko do podrażnienia skóry, ale nawet do jej poparzenia! Poparzyć mogą nas też metalowe zapięcia czy ozdoby, które są elementem wielu strojów.

Ogrzany strój kąpielowy wydziela również toksyczne związki, które wchłaniają się w skórę, mogą ją podrażnić i wywołać wysypkę. Sauna nie spełnia w tym przypadku swojej funkcji – nie pomaga nam pozbyć się toksyn z organizmu, ponieważ sztuczny materiał je blokuje.

Jak możemy zaszkodzić innym użytkownikom sauny?

Często do sauny wchodzimy po kąpieli w basenie, w mokrym stroju. Co się wtedy dzieje? Chlorowana woda basenowa paruje ze stroju i opary chloru dostają się do powietrza. Wszystkie osoby, które w tym czasie przebywają w saunie nieświadomie je wdychają, a to może doprowadzić między innymi do podrażnienia ich skóry czy dróg oddechowych.
A teraz zobaczmy jak to działa w drugą stronę. Idziemy do sauny, a po saunie wchodzimy do basenu. Toksyny, z których oczyścił się nasz organizm w saunie wniknęły w strój, a po wejściu do basenu czy jacuzzi uwalniają się w wodzie i wpływają na skórę innych użytkowników. Przez wszystkie te osoby są też wdychane.

To czy mamy jakąś alternatywę?

Nie chcecie przebywać w saunie nago, a wiecie, że nie należy do niej wchodzić w stroju kąpielowym? Nie znaczy to, że musicie z niej rezygnować! Na rynku dostępne są specjalne stroje saunowe, wygodne i wykonane z bawełny. Łatwo można dobrać do swojej figury biustonosz czy spódniczkę. Jeśli nie wiecie, czy polubicie saunowanie i nie chcecie inwestować w strój, zabierzcie do sauny bawełniany ręcznik, a najlepiej dwa – jeden do okrycia, drugi do położenia na siedzisku. Weźcie jednak pod uwagę, że ręcznik, który przykrywa szczelnie sporą część ciała, blokuje dopływ powietrza i wydalanie potu, przez co również zmniejsza dobroczynny wpływ sauny. Nie warto rezygnować ze wszystkich zalet saunowania przez poczucie wstydu.

POLECANE PRODUKTY: SPRAWDŹ TUTAJ

 


Może Cię też zainteresować:

Kobiety a nagość w saunie

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.