Ekstrakt z róży

Ekstrakt z róży

20.03.2019 1335

Róża nie bez powodu jest nazywana królową kwiatów. Nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale też ma cudowny wpływ na skórę. Ekstrakt z róży jest znany wszystkim kobietom, ale kosmetyki, które go zawierają nie należą do najtańszych. Dlaczego? Aby uzyskać kilogram ekstraktu trzeba zebrać aż pięć ton płatków! 

Uzyskany z płatków produkt zawiera duże ilości witaminy C i karotenoidy. Sprawdza się zwłaszcza w kosmetykach dla cery suchej, wrażliwej, zmęczonej i starzejącej się. Ekstrakt najczęściej wytwarzany jest z dzikiej róży. Najcenniejszą odmianą jest z kolei róża damasceńska, uprawiana w bułgarskiej Dolinie Róż już od XIII wieku.

Róże mają w sobie aż 130 związków, które dobrze działają na organizm. Poza wymienionymi już witaminą C i karotenoidami są to między innymi olejki eteryczne, kwas foliowy czy witaminy A, B1, B2, E i K. Taka kombinacja wartościowych składników sprawia, że kosmetyki z ekstraktem z róży działają odmładzająco. Dzieje się tak przez nawilżenie skóry,  jej wygładzenie i uelastycznienie.

Kosmetyki z dodatkiem róży dobrze oddziałują też na cerę trądzikową. Dlaczego? W owocach dzikiej róży znajdują się hydrokwasy, które złuszczają skórę. Dzięki temu skóra trądzikowa jest oczyszczana i nie tworzą się na niej zaskórniki. Jeśli używasz kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej warto sprawdzić, czy w składzie znajduje się właśnie ekstrakt z róży. 

Substancje uzyskane z róży działają pozytywnie nie tylko na skórę, ale też na zdrowie. Poza ekstraktem wytwarza się na przykład olejek czy wodę różaną. Olejek wspomaga układ trawienny, łagodzi bóle stawów, a nawet pomaga usunąć zmęczenie. Jego zapach ma właściwości przeciwdepresyjne i uspokajające, a olejek aplikowany na skórę łagodzi podrażnienia i działa antyseptycznie.

Piękny zapach i prozdrowotne właściwości róży sprawiają, że kwiaty są chętnie wykorzystywane w kosmetyce. Polecamy poszukać ich w składzie na przykład kremów czy toników, zwłaszcza jeśli borykacie się z przebarwieniami.

POLECANE PRODUKTY: SPRAWDŹ