Budowa skóry dziecka a dorosłego


Różnice w budowie skóry dziecka i dorosłego

Kiedy myślimy o skórze dziecka nie bez powodu nasuwa nam się na myśl skojarzenie z delikatnością. Skóra noworodka, niemowlaka, a potem dziecka różni się zdecydowanie od skóry osoby dorosłej. Wiąże się z tym to, że ma ona inne potrzeby i wymaga specjalnego traktowania.

Skóra najmłodszych składa się z takich warstw jak skóra dorosłych, jest jednak dużo cieńsza i zdecydowanie wrażliwsza. Poszczególne warstwy dopiero dojrzewają, w związku z tym nie spełniają swoich funkcji tak samo dobrze jak warstwy skóry już w pełni ukształtowanej. Podstawową funkcją skóry jest funkcja termoregulacyjna, czyli wydzielanie potu. U dzieci gruczoły potowe działają słabiej, przez co termoregulacja nie działa jeszcze tak sprawnie, jak u dorosłych. Gruczoły łojowe z kolei nie są jeszcze aktywne. Skóra jest cieńsza, a co za tym idzie, dużo lżejsza niż skóra dorosłego przy tej samej powierzchni.

Skóra jest granicą pomiędzy ciałem, a światem zewnętrznym i całą swoją powierzchnią odbiera różnego rodzaju bodźce. Włókna nerwowe w młodej skórze są bardzo aktywne i umieszczone bliżej siebie, dlatego dzieci odczuwają dotyk zupełnie inaczej i dużo wyraźniej niż dorośli.

Skóra ludzka jest miejscem wytwarzania witaminy D i melaniny, metabolizmu białek, węglowodanów i lipidów. Skóra dzieci ma mniej lipidów niż skóra dojrzała, a produkcja melaniny jest dużo mniejsza. Skóra jest też organem ochronnym, który broni przed promieniowaniem UV, bakteriami czy wirusami. U dzieci naskórek jest bardziej przepuszczalny, przez co łatwiej o zakażenie. Z tego samego powodu pochłaniana jest większa ilość szkodliwych czynników zewnętrznych i łatwiej o utratę wody.

Wszystkie te różnice w budowie skóry dzieci i dorosłych sprawiają, że dzieci potrzebują wyjątkowej pielęgnacji. Ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na składy stosowanych kosmetyków, ponieważ niedojrzała skóra łatwo wchłania wszystkie substancje. Jako rodzice powinniśmy starać się odpowiednio dobierać kosmetyki, które zadbają o delikatną skórę dziecka, nawilżą ją i będą zapobiegać utracie wody.

POLECANE PRODUKTY:

Myjka – gąbka do ciała plaster miodu

Rękawica do kąpieli i peelingu z myjką


Może Cię też zainteresować:

Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.