Nasz naturalny obrońca - Skóra! Warto o nią zadbać!

Skóra to nasz największy organ. Pokrywa ciało i osłania ustrój od zewnątrz, jest wysoce skomplikowana i bardzo dobrze zorganizowana. Jej ogólna powierzchnia to ok 1,5 - 2 m2. Skóra składa się z trzech warstw (naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna), a jej grubość waha się od 1,5 - 5 mm. Poza izolacją od środowiska zewnętrznego jedną z ważniejszych funkcji skóry jest mechaniczna osłona i obrona organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Stanowi ona bardzo ważny element odporności nieswoistej.

Skóra stanowi ochronę przed:
  1. urazami mechanicznymi - dzięki umiejętności rozciągania się, sprężystości, spoistości;
  2. szkodliwymi czynnikami chemicznymi;
  3. bakteriami – polega to z jednej strony na utrzymywaniu kwaśnego odczynu płaszcza tłuszczowego skóry, a z drugiej strony na wysychaniu naskórka i stałym procesie złuszczania go – przez co bakterie zostają usunięte w sposób mechaniczny;
  4. czynnikami fizycznymi, takimi jak promieniowanie UV, ciepło i zimno (regulacja cieplna).

Ważne jest dla nas, aby utrzymywać skórę w dobrej kondycji, a także dbać o jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie.

Zatem jak skutecznie o nią dbać?

Należy dobierać kosmetyki odpowiednie dla naszej skóry i takie, które nas nie podrażniają i nie uczulają. Do kąpieli wybierajmy mydła naturalne, z tak zwanym krótkim składem, lub żele myjące. Pamiętajmy aby produkty te nie zawierały alkoholu, który wpływa niekorzystnie na stan naszej skóry i bardzo ją wysusza. Ważnym elementem pielęgnacji są peelingi, które należy stosować minimum dwa razy w tygodniu. Na rynku możemy znaleźć peelingi cukrowe, na bazie soli czy kawy. Świetnym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej są żele z peelingiem, które są zdecydowanie delikatniejsze. Nowością są zaś ręczniki do peelingu całego ciała, do których nie używa się żadnych substancji myjących. Peeling pomaga nam w złuszczeniu martwego naskórka, co z kolei pomaga w odbudowie nowej warstwy skóry i spowalnia procesy starzenia się.

Nie możemy zapomnieć o nawilżaniu skóry. Możemy do tego celu użyć balsamów, olejków, czy tłustych maseł kosmetycznych w okresie zimowym.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cialo

Nie zapomnijmy, że nasze ciało to także dłonie i stopy. To one są najbardziej narażone na uszkodzenia, dlatego należy o nie dbać wyjątkowo starannie. Polecamy stosowanie kąpieli parafinowych czy używanie odpowiednich kremów do rąk i stóp.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cialo/dlonie

Bardzo dobrym sposobem dbania o naszą skórę i organizm jest korzystanie z sauny, która ma zbawienny wpływ na nasze ciało.

Jakie są jej zalety?
  1. przez pocenie się organizm oczyszcza się z zanieczyszczeń i toksyn, ale również soli, która wpływa na niego niekorzystnie;
  2. wspomaga utratę masy ciała;
  3. niweluje cellulit;
  4. odmładza poprzez ujędrnianie skóry, nawilżanie oraz spowalnia procesy starzenia się;
  5. dotlenia – poprzez lepsze ukrwienie naszych tkanek;
  6. gruczoły łojowe skóry odblokowują się, przez co organizm pozbywa się nadmiaru sebum;
  7. zwiększa możliwość absorbcji skóry, dlatego zalecamy stosowanie kosmetyków w trakcie pobytu w saunie, ponieważ wtedy szybciej przenikają one w głębokie warstwy skóry;
  8. sauna zwiększa wydzielanie endorfin, dzięki czemu czujemy się zrelaksowani.