Codzienne rytuały – metodą na zdrowe nawyki

Rutyna kojarzy nam się z czymś nudnym i monotonnym. W rzeczywistości jest to doskonały sposób na usystematyzowanie naszej pielęgnacji, a co za tym idzie uzyskanie pięknej i promiennej cery. Jakie rytuały stosować i jakich produktów używać? Z pewnością nasuwają wam się te pytanie i dlatego postaram się na nie odpowiedzieć. Rutynę w pielęgnacji musimy podzielić na 2 etapy - etap poranny i etap wieczorny. W każdym z nich najważniejsze jest to, aby kosmetyki przez was stosowane były dobrane odpowiednio do waszej cery i jej potrzeb w danym okresie. Pielęgnacja poranna

Bardzo często jest ona przez nas zaniedbywana. Myślimy, że rano po przebudzeniu nasza skóra jest czysta, ponieważ zadbaliśmy o nią wieczorem dnia poprzedniego. Nie ma nic bardziej mylnego, ponieważ kiedy my śpimy, nasz organizm pracuje. Nasza skóra produkuje martwy naskórek i wydziela sebum, nie wspomnę już o zanieczyszczeniach takich jak kurz. Z tego względu rano również powinniśmy zadbać o cerę.


Pielęgnacja poranna:
  1. Zacznijmy od oczyszczania twarzy – należy pamiętać, aby produkt do oczyszczania twarzy był delikatny i jej nie podrażnił, ponieważ na pewno nie chcemy chodzić cały dzień z czerwoną buzią. Kosmetyk ten powinien być dobrany odpowiednio do naszej cery. To jest podstawa! Oczyszczoną twarz lekko osuszamy ręcznikiem. Pamiętajmy aby nie trzeć skóry, a jedynie lekko przykładać do niej ręcznik, który zbierze nadmiar wody.
  2. Przywrócenie balansu – czyli nic innego jak powrót do naszego naturalnego pH skóry, które wynosi około 5,5. Dlaczego jest to tak istotne i czym jest pH? PH to odczyn równowagi kwasowo-zasadowej, który jest odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji skóry. Przede wszystkim tworzy on warstwę ochronną przed bakteriami, promieniami UV i zanieczyszczeniami środowiska zewnętrznego. Jeżeli pH jest za niskie (zbyt kwaśne), skóra się buntuje i produkuje za dużo sebum, łoju i potu. Są to substancje, które mają chronić naszą skórę, tworząc warstwę ochronną, ale w nadmiarze są szkodliwe, ponieważ powodują powstawanie zaskórników, pocenie się skóry, jej świecenie i rozszerzanie porów. Z drugiej strony, jeżeli pH jest za wysokie (zasadowe), to skóra nie tworzy odpowiedniej warstwy ochronnej, co sprzyja nadwrażliwości oraz rozwojowi bakterii i grzybów. Skóra staje się przez to sucha i skłonna do podrażnień.
  3. Dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego pH, czyli lekko kwaśnego odczynu skóry, szczególnie istotne jest to w przypadku skóry trądzikowej. Jeśli skóra nie ma odpowiedniego pH, kremy jakie na nią nakładamy, choćby były najdroższe, nie spełnią swojej roli. Odpowiedni poziom możemy przywrócić skórze używając toniku do twarzy. Tonik nie tylko pomoże odzyskać odpowiednie pH, ale również orzeźwi i obudzi naszą skórę.
  4. Kolejnym krokiem porannej pielęgnacji jest nałożenie kremu, który powinien działać nawilżająco i nadawać się pod makijaż. Pamiętajmy aby używać filtrów! Najlepiej jeśli filtry zawarte są już w kremach i są pochodzenia naturalnego.
  5. Bardzo ważnym krokiem jest stosowanie kremu pod oczy, gdyż skóra wokół nich jest aż siedem razy cieńsza niż na reszcie twarzy. Nie zapominajmy o tak ważnym elemencie naszej twarzy. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, więc dbajmy wyjątkowo o ich oprawę!
  6. Tak przygotowana skóra twarzy jest gotowa na kolejny krok, jakim jest makijaż.
Pielęgnacja wieczorna:

Tu musimy pamiętać o idealnym oczyszczeniu twarzy i dokładnym demakijażu. Również wszystkie dodatkowe czynności, takie jak maseczki czy peelingi, wykonujemy właśnie wieczorem lub popołudniu po przyjściu do domu.

  1. Demakijaż – tutaj zaczynamy od nawilżenia skóry wodą, aby lekko rozpuścić pierwszą warstwę kosmetyków kolorowych. Następnie używamy odpowiednich produktów przeznaczonych do usuwania makijażu. Mogą to być oliwki hydrofilowe, mleczka, woda micelarna czy płyny dwufazowe. Bardzo ważne jest, aby nie podrażniały one oczu. Moja porada: możemy nawilżyć waciki i przyłożyć na kilka sekund do oczu, co spowoduje, ze makijaż rozpuści się sam pod wpływem kosmetyku. Pamiętajmy aby nie trzeć oczu, tylko lekko przesuwać wacik po skórze.
  2. Oczyszczanie twarzy – jak wspomniałam wyżej, możemy użyć do tego celu żelu, mleczka czy olejku. Ważne aby nie myć twarzy mydłem, które jest zasadowe i niszczy płaszcz lipidowy naszej skóry, co prowadzi do nadwrażliwości.
  3. Przywracamy naturalne PH.
  4. Nakładamy serum lub krem na noc. Tutaj jest również czas na nałożenie kremów specjalnych, takich jak na przykład krem wybielający.
  5. Nie zapominamy o kremie pod oczy.

Pamiętajmy aby wykonywać peeling twarzy i całego ciała co najmniej dwa razy w tygodniu. Usunie on martwy naskórek i oczyści pory, co opóźni proces starzenia się skóry. Pamiętaj aby później nałożyć maseczkę odpowiednio dobraną do Twojej cery.

Polecane produkty do twarzy: