Czytaj składy produktów jakich używasz - czyli o szkodliwych składnikach w kosmetykach do makijażu

Czytaj składy produktów jakich używasz - czyli o szkodliwych składnikach w kosmetykach do makijażu Kupujemy je, żeby zadbać o swój wygląd i poczuć się atrakcyjnie. Kosmetyki kolorowe nas upiększają, ale nie zawsze mają dobry wpływ na nasze zdrowie. Wiele z nich zawiera toksyczne składniki, a w końcu nakładamy je na naszą twarz na nawet kilkanaście godzin dziennie! Jak wybierać kosmetyki, które nam nie zaszkodzą i których substancji unikać, aby dbanie o wygląd nie odbiło się negatywnie na naszym zdrowiu?

  1. Silikony. Znajdują się w większości podkładów, pomadek czy baz pod makijaż. Sprawiają, że skóra wydaje się gładsza i ułatwiają rozprowadzenie kosmetyku. Ta zaleta jest jednocześnie wadą – silikony tworzą na powierzchni skóry nieprzepuszczalną maskę, która powoduje, że skóra nie oddycha i może się zapychać.
  2. Parabeny. Są to silnie konserwujące produkty, które przedłużają trwałość kosmetyku. Mogą wpływać niekorzystnie nie tylko na skórę, wywołując stany zapalne czy alergie, ale też na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Siła ich działania zależy od zawartości w danym kosmetyku, dlatego jeśli już wybieramy produkty z parabenami ważne, żeby ich zawartość była jak najmniejsza.
  3. Barwniki. Jak sama nazwa wskazuje kosmetyki kolorowe są produktami barwionymi. Niewielu producentów wykorzystuje naturalne barwniki, przeważnie są to substancje sztuczne, które są zdecydowanie tańsze, ale niektóre z nich mogą być drażniące, a nawet toksyczne.
  4. Substancje zapachowe. Tutaj również działa ekonomia. Jest wiele naturalnych substancji zapachowych, ale są one droższe od tych syntetycznych. Nie na wszystkim jednak powinniśmy oszczędzać. Sztuczne substancje zapachowe mogą powodować alergie czy niepożądane reakcje skórne.
  5. Formaldehyd. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych substancji stosowanych w kosmetyce. Jest składnikiem wielu lakierów czy odżywek do paznokci. Formaldehyd jest silnym alergenem i bywa uznawany za substancję rakotwórczą dla człowieka. Może powodować alergie i problemy skórne, a nawet podrażniać oczy i drogi oddechowe.

Znalezienie kosmetyków kolorowych bez wymienionych wyżej substancji jest trudne, ale nie niemożliwe. Coraz łatwiej możemy kupić naturalne kosmetyki do makijażu. Wcale nie są one mniej trwałe niż kosmetyki drogeryjne. Używając takich kosmetyków nie tylko poprawiamy swój wgląd, ale też dbamy o wygląd cery i własne zdrowie. Łatwo można kupić podkłady mineralne czy naturalne kremy koloryzujące dobrane idealnie do naszej cery. Naturalny podkład nie utworzy na twarzy sztucznej maski i zadba zarówno o to, jak wyglądamy w makijażu, jak i o to, by cera dobrze wyglądała po jego zmyciu. Warto wnikliwie czytać składy produktów, które wybieramy. Nie zawsze cena powinna być decydująca, kiedy w grę wchodzi nasze zdrowie. Często efekty stosowania toksycznych substancji nie są widoczne od razu, ale pojawiają się po latach, kiedy już ciężko o reakcję i odwrócenie zmian, które nastąpiły w naszym organizmie.

POLECANE PRODUKTY: https://unikalnekosmetyki.pl/make-up