Zadbaj o higienę swojego dziecka

Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga delikatnego traktowania. Dbanie o nią to nie tylko zapewnienie jej odpowiedniej pielęgnacji, ale też ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest, aby rodzice byli świadomi tego, jakie składniki w kosmetykach są pożądane, a jakich należy omijać szerokim łukiem.

Najważniejszym elementem w pielęgnacji małego człowieka jest kąpiel. Wybór odpowiedniego kosmetyku do kąpieli jest bardzo trudny. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, żeby produkt nie zmieniał naturalnego pH skóry, ponieważ dziecko przychodzi na świat z naturalną warstwą ochronną i nie powinniśmy jej zmywać. Bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka są emolienty, czyli preparaty, które natłuszczają i zmiękczają skórę. Uważać powinniśmy za to na oleje. Kosmetyki z olejami często wysuszają skórę i mogą uszkadzać barierę ochronną. Bezpieczniejsze dla dzieci są oleje mineralne i na nich właśnie powinny bazować kosmetyki do kąpieli.

Każdy rodzic powinien świadomie wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka i unikać składników, które są niebezpieczne. Jakie to składniki? Delikatną skórę dziecka powinniśmy chronić przed sztucznymi substancjami zapachowymi. Mogą one nie tylko uczulać, ale też powodować astmę i negatywnie wpływać na organy wewnętrzne. Kąpiel w mocno pachnącym płynie z pewnością nie będzie komfortowa i rozluźniająca dla wrażliwego maluszka. Unikać powinniśmy również SLS i SLES, które są odpowiedzialne za pienienie się kosmetyku. Występują one w większości szamponów czy żeli do kąpieli dla dorosłych, ale nie powinny się znajdować w kosmetykach dla najmłodszych. Mogą wysuszać i podrażniać skórę, a nawet wywoływać atopowe zapalenie skóry i prowadzić do nowotworów. Podobnie mogą działać też parabeny, czyli bardzo silne konserwanty, których celem jest przedłużenie ważności produktu. Jeśli mamy taką możliwość wybierajmy kosmetyki, które ich nie zawierają.

Pamiętajmy, że niebezpieczne dla dzieci mogą być nie tylko składniki w kosmetykach, ale też czynniki zewnętrzne, między innymi promieniowanie UV. Rolą rodziców jest ochrona delikatnej skóry swojego dziecka przed tym promieniowaniem i niedopuszczenie do oparzeń słonecznych, które dla najmłodszych mogą być bardzo niebezpieczne. Stosowanie kremów ochronnych jest konieczne nie tylko latem, ale też w pozostałych miesiącach. Nie zapominajmy też o kremie w dni pochmurne. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na faktor SPF, który powinien wynosić 50, a już na pewno nie mniej niż 30. Dla dzieci polecane są kremy mineralne lub organiczne, zawierające naturalne składniki i niezawierające konserwantów. Krem należy aplikować na całe ciało kilkadziesiąt minut przed wyjściem na słońce i powtarzać jego aplikację co 2-3 godziny. Raz nałożony kosmetyk nie chroni skóry dziecka przez cały dzień! Świadomość rodziców pomaga ochronić zdrowie małego dziecka. Każdy chce dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego warto znać podstawowe zasady pielęgnacji i wiedzieć na jakie składniki w kosmetykach zwracać szczególną uwagę.

POLECANE PRODUKTY: https://unikalnekosmetyki.pl/marka/naif