Wypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów
Wypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie wypadaniu włosów
Każdy włos znajdujący się na naszej głowie ma swoją żywotność, która może trwać od 2 do nawet 5 lat. Ich wypadanie jest więc sprawą całkowicie naturalną. Niestety istnieje wiele czynników i okoliczności, które mogą doprowadzić do nadmiernej utraty włosów.
Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny.
Wypadanie włosów może pojawić się na wiele różnych sposobów – nagle lub stopniowo. może obejmować nie tylko głowę, ale i całe ciało. Włosy mogą przerzedzać się od czubka głowy, tworząc zakola lub tak zwaną “wyspę”, szczególnie często występujące u mężczyzn. Niektórzy mogą tracić włosy w nieregularnych i niejednolitych obszarach. Taka skóra może swędzieć i mogą tworzyć się na niej rany.
Nagłe wypadanie włosów najczęściej spowodowane jest nadmiernym stresem lub szokiem emocjonalnym.
Wówczas włosy mogą wypadać całymi garściami. Efekt takiego wypadania jest zauważalny niemal od razu, jednak jest tymczasowy i pozwala w miarę w szybkim czasie powrócić do poprzedniego stanu. Brak witamin, odchudzanie, zła pielęgnacja, zmiany hormonalne, dziedziczność czy ciąża również mogą wpłynąć na silniejszą utratę włosów.
Jeżeli jesteś zaniepokojona tym, że Twoje włosy wypadają z większą częstotliwością niż powinny, skonsultuj się z lekarzem i zbadaj tego przyczynę, ponieważ wypadanie włosów może być objawem różnych chorób.
Jak zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?
Nadmiernemu wypadaniu włosów można zapobiegać, należy jednak zwrócić uwagę na to, że łagodzenie skutków może nie pozbyć się głównej przyczyny. Odpowiednia pielęgnacja i dieta pozwolą wzmocnić włosy, które trzymają się jeszcze na głowie oraz zapobiec wypadaniu tych słabszych.
Pielęgnacja włosów wypadających.
Dbanie o włosy, które wypadają, możemy podzielić na dwa rodzaje pielęgnacji – mechaniczną, oraz z użyciem odpowiednich kosmetyków. Dobra dieta i zdrowy tryb życia również stanowią kluczowy element dbania o zdrowe włosy, ponieważ dostarczamy im mikroskładniki i potrzebny budulec.
Unikajmy fryzur, które mogą mocno ciągnąć włosy przy skórze głowy. Ograniczajmy stylizacje, które wymagają bardzo wysokich temperatur. Regularne farbowanie, szczególnie na jasne odcienie, również osłabia włosy. Zadbajmy o to, aby nie chodzić z wilgotnymi włosami spać, oraz nie czesać ich szczotką, gdy są jeszcze mokre. Struktura włosa pod wpływem wody staje się bardziej elastyczna i jej naciąganie niewłaściwą szczotką, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia i osłabienie. Na noc warto wiązać włosy w luźny warkocz, aby podczas snu nie łamały się na poduszce. Suszenie powinno odbywać się za pomocą lekko ciepłego powietrza oddalonego o około 40 cm od głowy.
Kosmetyki na wypadanie włosów.
Podstawą dbania o wypadające włosy, jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. To właśnie tam włosy potrzebują wzmocnienia i odpowiedniego zabezpieczenia.
Olejowanie skóry głowy pomaga w walce z łupieżem, przetłuszczaniem się włosów, oraz wspiera porost nowych włosów. Olej powinniśmy dobierać w zależności od porowatości naszych włosów, aby mógł zadziałać jak najlepiej. Takimi olejami mogą być olej arganowy, makadamia, rzepakowy, jojoba, rycynowy czy kokosowy.
Istnieją również wcierki, które pobudzają wzrost włosa i czynią go silniejszym od samego początku. Masaż skóry głowy połączony z odpowiednimi kosmetykami może sprawić, że po kilku tygodniach zobaczymy wysyp nowych “baby hair”.
Delikatne peelingi pozwolą pozbyć się łuski oraz brudu, który może blokować zdrowy porost włosa. Stosujmy kosmetyki delikatne i wzmacniające nasze włosy od nasady, po same końce. Nie zapominajmy o regularnym podcinaniu, aby włosy trzymały się w dobrej kondycji na całej długości.
Bez względu na to, czy utrata włosów jest spowodowana przewlekłym, czy krótkotrwałym problemem ze stanem zdrowia, warto chronić włosy, które pozostają na naszej głowie.
POLECANE PRODUKTY:
Może Cię też zainteresować: