Naturalna pielęgnacja skóry atopowej (AZS)
Naturalna pielęgnacja skóry atopowej (AZS)
Na Atopowe zapalenie skóry może cierpieć nawet co piąta osoba w społeczeństwie. Pierwsze objawy tej choroby najczęściej występują u dzieci do 5 roku życia. Atopia dotyka również osoby dorosłe, a szacuje się, że prawdopodobnie ⅓ społeczeństwa musi zmagać się z tą chorobą. Jak radzić sobie z nadwrażliwą skórą, dotkniętą AZS?
Czym charakteryzuje się skóra z AZS?
Bycie chorym na AZS leży w genach danego człowieka. Nie możemy się nim zarazić od drugiej osoby. Wynika to z niewłaściwej reakcji układu odpornościowego na antygeny, nawet w małych dawkach. W ten sposób organizm nadmiernie wytwarza przeciwciała, aby walczyć z alergenami. Możemy niespodziewanie zareagować na pyłki roślin, jedzenie, czy sierść zwierząt.
Charakterystycznymi objawami AZS jest mocne wysuszenie skóry, jej zaczerwienienie i powracające swędzenie. Najczęściej występuje w okolicach twarzy, zgięciu kolan i łokci. Tym objawom towarzyszyć może również kaszel, katar sienny, czy zapalenie spojówek.
Jak złagodzić swędzenie skóry atopowej?
Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo częstym objawem jest czerwona wysypka. Może być on bardzo drażniący, szczególnie jeżeli nosimy ubrania, które prane w mocnych detergentach mogą dodatkowo wywoływać dyskomfort. Łagodzenie objawów polega na właściwej pielęgnacji skóry i stosowaniu odpowiednich kosmetyków (http://unikalnekosmetyki.pl/na-atopowe-zapalenie-skory).
Preparaty łagodzące warto stosować tuż po kąpieli, aby utrzymać nawilżenie skóry i jej naturalną barierę ochronną. Nie zapominajmy o kremowaniu skóry przed spaniem, ponieważ swędzenie często nasila się na noc, co może powodować problemy z wysypianiem się. W ciągu dnia można stosować chłodne, suche okłady, które przyniosą ulgę przy odczuwaniu największych dolegliwości na skórze. Pomieszczenia, w których przebywamy powinny posiadać dobry stopień nawilżenia.
Jak dbać o skórę atopową?
Szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie właściwej pielęgnacji skóry. Kosmetyki przeznaczone dla skóry atopowej powinny odpowiednio ją nawilżać. Nie powinniśmy dopuszczać do przesuszenia. Przy nasilonych objawach swędzenia konieczne będzie smarowanie skóry balsamami i kremami nawet kilka razy dziennie. Eksperci zalecają stosowanie kosmetyków o wysokiej ilości emolientów.
W pielęgnacji skóry atopowej najlepiej sprawdzą się kremy, emulsje i balsamy nawilżająco-natłuszczające, które łatwe będzie się rozprowadzać. Zatrzymają one wodę na powierzchni skóry, odżywią i zabezpieczą przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.
Unikajmy kosmetyków, które posiadają silne substancje zapachowe, ponieważ mogą podrażnić skórę. Zwróć uwagę na produkty, które zapobiegają utracie wody, zmiękczają skórę i mogą zwiększyć jej elastyczność. Kosmetyki dedykowane dla osób cierpiących na AZS zawierają składniki przeciwświądowe i ograniczające rozprzestrzeniania się gronkowca złocistego.
Zamiast długich kąpieli wybierz prysznice, aby uniknąć nadmiernego przesuszenia skóry. Do oczyszczenia skóry najlepiej sprawdzą się łagodne kosmetyki myjące o odpowiednim pH, nie zawierające mydła. Jeżeli jednak bardzo lubisz kąpiele, możesz dolać do wody zmiękczających emolientów i spędzić w niej przynajmniej 15 minut, aby uzyskać tak potrzebne dla skóry atopowej nawilżenie.
POLECANE PRODUKTY:
Mydło Achillea antyseptyczne do twarzy i ciała Alona Shechter 400 ml
Balsam Mor i Levona do podrażnionej skóry Alona Shechter 50 ml
Może Cię też zainteresować:
Skóra wrażliwa – dlaczego coraz więcej osób posiada skórę wrażliwą?
Ciekawy artykuł! Pielęgnacja skóry atopowej dla wielu to nie lada wyzwanie, a tutaj zawarte jest dużo ciekawych wskazówek. Dla mnie rozwiązaniem okazało się, przede wszystkim unikanie długich i gorących kąpieli, do pielęgnacji na co dzień stosuje balsam emolientowy Atopigo – sprawdzony i najbardziej odpowiedni dla mnie.
Dziękujemy za komentarz. U nas klienci bardzo sobie chwalą 2 produkty: mydło Achillea oraz balsam punktowy Mor&Levona. Sama używam mydła, gdyż pojawił mi się delikatny trądzik różowaty. Ale na szczęście odpowiednia pielęgnacja, spowodowała, że moja skóra jest zdrowa. 🙂 Pozdrawiamy i zapraszamy do lektury kolejnych artykułów.