Promieniowanie słoneczne
Promieniowanie słoneczne – jaki wpływ ma na nasze zdrowie?
Lato zbliża się ku końcowi, nasza skóra przybrała piękny, brązowy odcień w wyniku opalania. W kolorowych gazetach czytaliśmy wiele wzmianek na temat szkodliwego promieniowania UVA i UVB. Jednak temat promieniowania powinien być istotny nie tylko w lecie, ale w czasie całego roku. W artykule dowiesz się, dlaczego to zagadnienie jest tak ważne dla Ciebie i Twojego zdrowia.
Promieniowanie UVB – charakterystyka
Zasięg promieniowania UVB jest krótszy niż UVA – jego długość stanowi jedynie 5% całego promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi. W naszej szerokości geograficznej najsilniejsze natężenie promieni UVB przypada między godziną 10.00 a 15.00 oraz w okresie letnim. Promieniowanie to jest zatrzymywane przez chmury i szklane szyby, w wyniku czego, kiedy siedzimy w nasłonecznionym pokoju lub samochodzie, dociera do nas mniejsza dawka promieni UVB. Dzięki temu, że promienie UVB nie są długie, nie wnikają w głąb skóry. Penetrują poziom naskórka, powodując rumień słoneczny i oparzenia – pomimo tego, że promienie są krótkie, posiadają większą energię, dlatego efekty ich działania są odczuwalne w bardzo krótkim odstępie czasu. Pomieniowanie UVB powoduje również obniżenie odporności immunologicznej, a w konsekwencji zmiany nowotworowe skóry i innych organów.
Promieniowanie UVA – charakterystyka
Promieniowanie UVA ma takie samo natężenie przez cały dzień i niezależnie od pory roku stanowi 95% promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi. Chmury i szyby nie stanowią dla niego przeszkody, w pochmurne dni przez cały rok jesteśmy na nie narażeni w takim samym stopniu. Promienie UVA mają dłuższy zasięg, penetrują skórę głębiej, dochodząc nawet do poziomu skóry właściwej. Nie powodują tworzenia się rumienia ani oparzeń, lecz efekty ich działania są widoczne dopiero po latach w postaci zmarszczek i zmian nowotworowych skóry. Można wówczas dostrzec następstwa fotostarzenia się skóry – promieniowanie, przenikając do głębokich warstw skóry właściwej, niesie za sobą poważne zaburzenia prawidłowego funkcjonowania komórek, naczyń krwionośnych i włókien kolagenowych. Prowadzi to do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Traci ona swą elastyczność, zaczynają pojawiać się bruzdy, zbędne owłosienie, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Ponadto promieniowanie stymuluje komórki pigmentacyjne, które wydzielają znaczne ilości melaniny, powodując plamy i przebarwienia. W obecności promieniowania UV także niektóre esencje roślinne oraz leki mogą doprowadzić do przebarwień.
Nie wszyscy są tego świadomi, ale skórę powinniśmy chronić nie tylko wtedy, gdy zamierzamy się opalać.
Należy stosować ochronę przeciwsłoneczną w naszej codziennej pielęgnacji, używając kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne. Najczęściej znajdują się w nich dwa rodzaje filtrów – chemiczne i fizyczne. Filtry chemiczne pochłaniają energię dostarczaną przez promieniowanie, z kolei filtry fizyczne zachowują się jak mikrolustra, które odbijają tę energię. Każda firma w swoim asortymencie powinna posiadać produkty chroniące naszą skórę przed promieniowaniem. Przy wysokich temperaturach i dużym nasłonecznieniu należy używać wyższych filtrów, takich jak 50 SPF i 30 SPF, a na co dzień minimum 15 SPF.
Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB powoduje zmiany w naszej skórze, a co za tym idzie – wpływa na nasze zdrowie. Wiele osób jest nieświadomych, jak w prosty sposób przy pomocy kosmetyków możemy zapobiec negatywnemu wpływowi promieniowania słonecznego. Pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji skóry, aby przez lata utrzymywała zdrowy i piękny wygląd.
POLECANE PRODUKTY:
Krem przeciwsłoneczny z kwasem hialuronowym SPF50 Deoproce 50g
Intensywny krem BB ze śluzem ślimaka i perłą Nr 23 piaskowy beż SPF 50+ Deoproce 40 g
Może Cię też zainteresować: