Różnica między kosmetykami a kosmoceutykami

Różnica między kosmetykami a kosmoceutykami

26.02.2020 416

Przeważnie produkty, których używamy do pielęgnacji twarzy i ciała nazywamy kosmetykami i nie wiemy nawet, że część z nich to nie kosmetyki, a właśnie kosmoceutyki.
Ta tajemniczo brzmiąca nazwa określa nic innego jak preparaty z pogranicza kosmetyki i dermatologii, czyli inaczej tak zwane dermokosmetyki. Warto oddzielać od siebie te dwie grupy produktów, ponieważ znacznie się od siebie różnią – mają inne składy, inne stężenia składników i co za tym idzie inne działanie.


Kosmoceutyki dostaniemy w każdej aptece, ale można je kupić również w sklepach internetowych czy w zwykłych sklepach kosmetycznych.
Ze względu na mocne działanie stosowane są nie jako produkty pielęgnacyjne dla skóry nieproblemowej, ale jako pomoc w walce z trądzikiem, zmarszczkami czy w przypadku znacznego przesuszenia skóry.


Najczęściej spotykanym składnikiem kosmoceutyków są kwasy AHA.
Z jednej strony mają one działanie przeciwzmarszczkowe, z drugiej pomagają zwalczać trądzik. Skóra po ich zastosowaniu jest gładka i bardziej sprężysta, delikatnie się złuszcza, a przy tym ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Kwasy AHA znane są zapewne osobom borykającym się z przebarwieniami i łojotokiem. Żadne z kosmetyków nie leczą tych problemów tak dobrze jak właśnie kosmoceutyki. Kwasy AHA przynoszą również skórze inne korzyści, między innymi wspaniale nawilżają.


W składzie kosmoceutyków znajdziemy wiele substancji aktywnych, niektóre z nich stosowane są również w medycynie.
Korzystny wpływ na skórę mają na przykład kwas hialuronowy czy kwasy owocowe, mocznik, ceramidy czy witaminy. Zdarza się, że składniki te są obecne również w kosmetykach, ale występują w mniejszych stężeniach, a tym samym ich działanie jest znacznie słabsze.
Warto wiedzieć, że ponieważ składniki aktywne kosmoceutyków są często wykorzystywane również w medycynie, muszą być one dobrze przebadane i bezpieczne, jeśli są odpowiednio używane.


Minusem dermokosmetyków może być cena – często są one droższe niż zwykłe kosmetyki, ale wynika to z ich działania i użytych składników.

Jednak jak wiele z nas wie – inwestycja w wygląd skóry zawsze się opłaca!