4 typy saun, które powinieneś znać


4 typy saun, które powinieneś znać

Sauna saunie nierówna. Nie każdy, kto lubi biegać, lubi inne rodzaje sportu. Tak samo można lubić jeden rodzaj sauny, a drugiego nie tolerować. Najważniejsze jest dobranie typu sauny do swoich upodobań i preferencji. Postanowiliśmy Wam to ułatwić i krótko opisać 4 z nich.

Sauna sucha

W saunie suchej, zwanej też sauną fińską, temperatura jest najwyższa – może dochodzić nawet do 120 stopni! Bardzo niska jest za to wilgotność, która wynosi koło 10%. W tego typu saunie kamieni nie polewa się wodą. Seanse w saunie suchej powinny być krótkie (około 10 minut).

Sauna mokra

W saunie mokrej gorące kamienie polewane są wodą, dlatego wilgotność powietrza jest tam znacznie wyższa – nawet 40%. Wilgotność może być też podnoszona specjalnym generatorem pary. Stosunkowo niska jest za to temperatura (około 80%), ale jej odczuwanie jest inne niż w przypadku sauny suchej.

Sauna infrared

Są sauny, w których można przebywać dłużej niż w saunie suchej i mokrej. To właśnie sauny infrared, czyli na podczerwień. Zamiast pieca są w nich umieszczone promienniki, które emitują promieniowanie podczerwone. Temperatura w tej saunie wynosi tylko koło 50 stopni, a wilgotność dochodzi do 25%.

Sauna parowa

W saunie parowej, czyli tak zwanej łaźni rzymskiej, temperatura jest stosunkowo niewysoka (45-60 stopni), wysoka jest za to wilgotność (nawet 100%), przez co temperatura odczuwalna jest dużo wyższa. Ze względu na wilgotność, siedziska w saunie nie są drewniane, ale ceramiczne.

Wymienione rodzaje saun są najpopularniejsze i możecie je spotkać w hotelach, spa i w większości dużych miast. Typów saun jest jednak więcej. Można wyróżnić chociażby biosaunę, saunę ziołową czy saunę solną. Wszystkie sauny mają dobroczynny wpływ na zdrowie, ale nie wszystkie muszą nam odpowiadać. Jeśli w jednej z nich nie czujecie się najlepiej, spróbujcie seansu w innej. Najważniejsze, żeby znaleźć saunę odpowiednią dla siebie i cieszyć się relaksem.

Bez względu na rodzaj sauny do której zamierzacie się wybrać, poznajcie przygotowane przez nas stroje do sauny. Możecie poczytać o nich więcej w artykule stroje do sauny – alternatywa dla ręcznika lub pareo

 


Może Cię też zainteresować:

Budowa sauny, a jej właściwości

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.