Budowa sauny, a jej właściwości


Budowa sauny, a jej właściwości

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym co wpływa na właściwości sauny? Oczywiście najważniejszym czynnikiem jest tu temperatura i ogólne warunki, zależne od tego, czy do czynienia masz z sauną suchą, mokrą, czy sauną infrared. Dzisiaj jednak chcemy przybliżyć Ci nieco tematykę budowy sauny. Chcesz wiedzieć jaki rodzaj drewna wykorzystywany jest do budowy saunarium? Jak wygląda dobór kamieni saunowych? I wreszcie, jaki wpływ mają te cechy na jej funkcjonalność? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania i ciekawi Cię ta tematyka, zapraszamy do lektury!

Różne rodzaje drewna, a właściwości sauny

Panująca w saunie ekstremalna temperatura powoduje, że źle dobrane do jej budowy drewno, może się zbytnio nagrzewać i parzyć Twoją skórę! Dlatego tak istotne jest, aby były to materiały o dużej gęstości, a co za tym idzie o dużej odporności na ciepło. Gatunki drzewa wybrane do sauny muszą charakteryzować się również doskonałą absorpcją wilgoci i posiadać dobre właściwości izolacyjne.

Obróbka drewna, które potem stanowi podstawę sauny, jest równie ważna! Powinny być ono gładkie i wyszlifowane, oraz pozbawione sęków. Należy również zwrócić uwagę na to, by nie były to gatunki drzew bardzo bogatych w żywice, gdyż może się ona uwalniać z desek pod wpływem wysokiej temperatury.

Gatunki drewna najczęściej spotykane w saunie

Gatunki drzew różnią się między sobą nie tylko kolorem i teksturą, ale również aromatem oraz prozdrowotnymi właściwościami. Oto kilka z nich, najczęściej wykorzystywanych w trakcie budowy sauny!

Na początku przyjrzymy się bliżej świerkowi skandynawskiemu – jest on łatwo rozpoznawalny ze względu na jasną, lekko żółtawą barwę. Ma mało sęków i wysoką gęstość, stanowi więc idealny  budulec saunowy! Dodatkowo jest to drewno bezżywiczne o bardzo ładnej i wytrzymałej strukturze. Równie często wykorzystywany jest cedr kanadyjski – bardzo aromatyczne i wolne od kanałów żywicznych – drzewo iglaste. Przyjemny zapach wydzielany podczas seansu dodatkowo relaksuje, a sam materiał nie posiada sęków, więc jest łatwy do obróbki! Cedr jest lekkim drewnem o dużej wytrzymałości, dlatego często pojawia się w saunariach. Kolejnym bezżywicznym i bezsęcznym gatunkiem drzewa, które idealnie nadaje się do sauny to jodła kanadyjska. Posiada przyjemny, balsamiczny zapach i jest bardzo wytrzymała na wysokie temperatury!

Kamienie w saunie – do czego służą?

Do czego właściwie są potrzebne kamienie w saunie? Pomagają, przede wszystkim, utrzymać właściwą temperaturę i wilgotność powietrza w kabinie. Ze względu na to, aby dobrze spełniały swoją rolę, muszą posiadać kilka istotnych cech. Przede wszystkim powinny być odporne na duże skoki temperatur. Kamienie saunowe, wystawione na działanie gorącego i wilgotnego powietrza, nie mogą szybko się niszczyć.

Najczęściej w piecach saunowych wykorzystuje się minerały takie jak: jadeit, kwarcyt i talkohlorit. Charakteryzuje je wysoka gęstość, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe! W tych kamieniach może skumulować się duża ilość ciepła, co jest istotne ze względu na specyficzny cykl – nagrzewania, polewania wodą i odparowywania płynu – którym poddawane są one podczas seansu saunowego. Zwróć uwagę, że również struktura i wielkość minerałów nie jest tu przypadkowa. Średnica kamieni powinna wynosić od 4 do 20 cm. Drobniejsze kawałki mogą niszczyć piec i wywoływać powstawanie dymu!

Właściwości kamieni saunowych

Kamienie saunowe, oczywiście mają swój okres zużycia. W klasycznych saunariach, te minerały na których powierzchni pojawiają się pęknięcia, muszą zostać wymienione. Zazwyczaj taki cykl trwa od 600 do 700 godzin pracy pieca. Później kamienie mogą zacząć się kruszyć i nie spełniać swojej roli.

Jeśli chodzi o właściwości konkretnych typów minerałów, jadeit oraz kwarcyt wpływają pozytywnie na regulacje ciśnienia krwi i redukują poziom stresu. Natomiast talkohlorit, w czasie ogrzewania, wydziela enzymy przyspieszające przemianę materii!

Wiedziałeś, że każdy aspekt dotyczący budowy sauny jest tak przemyślany? Mamy nadzieje, że dzisiejsza porcja ciekawostek ze świata saun okazała się interesująca! A może Ty chciałbyś coś dodać od siebie? Napisz do nas i podziel się swoją wiedzą. 🙂

 


Może Cię też zainteresować:

4 typy saun, które powinieneś znać

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.