Świadoma pielęgnacja - zadbaj o swoją cerę zgodnie z jej rodzajem i potrzebami
Świadoma pielęgnacja - zadbaj o swoją cerę zgodnie z jej rodzajem i potrzebami. Rodzimy się z pewnymi uwarunkowaniami genetycznymi, jednym z nich jest nasza cera. Wyróżniamy kilka rodzajów cery - suchą, normalną, tłustą czy mieszaną. Z biegiem lat może nam się jednak zmieniać kondycja cery. Zmienia się ona przez całe życie w zależności od etapów, jakie przechodzimy. Inną kondycję będziemy mieli jako nastolatkowie, inną jako dorosłe osoby, a jeszcze inną jako osoby dojrzałe. Na stan naszej skóry wpływają również takie aspekty naszego życia jak ciąża czy choroby związane z bazą hormonalną. Poniżej przedstawiamy poszczególne typy cery i staramy się pomóc w doborze odpowiedniej pielęgnacji.
1. Cera sucha.Specjaliści są zgodni co do jednego – cera sucha to jeden z najbardziej problematycznych typów skóry. Nawet dokładna pielęgnacja i odpowiednie kosmetyki nie uchronią jej przed podrażnieniami. Skąd bierze się cera sucha? Możliwości jest kilka. Czasami jest to uwarunkowane genetycznie, innym razem wynika z braku pielęgnacji i uwagi, innym z wpływu czynników środowiska, a jeszcze innym razem jest to naturalny przejaw starzenia się. Jednak w każdym z tym przypadków jesteśmy w stanie zmienić nasze przyzwyczajenia i zadbać o naszą cerę w sposób, na jaki zasługuje. Skóra sucha charakteryzuje się wyjątkową wrażliwością i podatnością na podrażnienia. Jest pozbawiona elastyczności, cienka, bywa matowa oraz szorstka w dotyku. Małe ilości sebum sprawiają, że skóra nieładnie się łuszczy i jest pozbawiona naturalnej ochrony. Jeśli masz cerę suchą prawdopodobnie często towarzyszy ci uczucie ściągnięcia i niezdrowego napięcia.
Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry suchej jest oczywiście nawilżenie. W tym celu warto zaopatrzyć się w kremy nawilżające na dzień, które ją nawodnią i pozwolą odzyskać dawny blask. Na tym jednak zabawa się nie kończy – warto jeszcze zadbać o odpowiednie natłuszczenie na noc, dzięki czemu skóra będzie w stanie zachować wilgoć.
Choć przykro o tym wspominać, cera sucha może być wynikiem choroby. Jeśli zastosowanie się do powyższych rad nie pomaga, powinnaś przebadać się w kierunku cukrzycy oraz schorzeń tarczycy.
Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cera/cera-sucha
2. Cera normalna.Skóra normalna zdaje się być przez wielu postrzegana jako ideał – nie przetłuszcza się, nie wysusza, jest zdrowa, gładka i piękna, ma zdrowy, promienisty kolor. Najczęściej występuje u dzieci i młodych osób, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by utrzymać ją dłużej. Błędem jest myślenie, że cery normalnej nie trzeba pielęgnować. Musimy pamiętać, że nic nie jest nam dane na zawsze. Brak zainteresowania naszą skórą może sprawić, że szybko przestanie ona być idealna. Jak odpowiednio o nią zadbać? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej diecie i zdrowym trybie życia. Nie od dzisiaj wiadomo, że odżywianie ma niemały wpływ na naszą skórę. Oczyszczony, wypoczęty organizm, który dodatkowo jest w dobrej kondycji, na pewno nas nie zawiedzie.
Skórę normalną warto jednak mimo wszystko codziennie oczyszczać. Specjaliści polecają delikatne żele i pianki, a także kremy nawilżające, które zachowują optymalny wygląd cery. Powinno się też zabezpieczać ją przed szkodliwymi czynnikami środowiska – wskazane są kosmetyki z filtrem, które pomogą skórze utrzymać gładkość i jędrność. Raz na jakiś czas warto również zrobić peeling lub maseczkę nawilżającą. Nie poleca się natomiast używania specyfików na bazie alkoholu, gdyż niszczą i wysuszają cerę. Mogą także wywoływać podrażnienia.
Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cera/cera-normalna
3. Cera mieszana.Cera mieszana, choć na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem przyjazna dla swoich posiadaczy, w istocie łączy dwa problemy i jest wyjątkowo skomplikowana w pielęgnacji. Czy należy ją traktować jak cerę suchą? Czy może jak cerę tłustą, którą też jest? Każda z tych odmian skóry występuje na innych partiach twarzy, co dodatkowo utrudnia sytuację. Cera sucha pojawia się w okolicach skroni i policzków – tam skóra jest naciągnięta i napięta oraz ulega podrażnieniom. Cerę tłustą z kolei zaobserwujemy na czole, nosie oraz brodzie – to tutaj powstają zaskórniki oraz wypryski wszelkiej maści. Dodatkowo w tych miejscach skóra lubi się błyszczeć.
Jak dbać o cerę mieszaną? W gruncie rzeczy sprawa prezentuje się logicznie – należy osuszać i oczyszczać tłuste partie skóry, usuwając zbędny łój i nabłyszczenie, a także nawilżać suchą część cery oraz zapewniać jej ochronę. Do pielęgnacji można stosować kosmetyki dedykowane cerze mieszanej. Rzecz, co do której nie ma wątpliwości, to konieczność stosowania środków nawilżających, ponieważ zarówno suche, jak i tłuste partie twarzy ich potrzebują. Przetłuszczająca się skóra skorzysta również z peelingów odtykających pory.
Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cera/cera-mieszana
4. Cera tłusta.Tłusta cera to problem milionów kobiet na całym świecie. Wbrew pozorom nie jest ona tylko problemem nastolatek – coraz częściej dotyka kobiet przed i po trzydziestce. Świecąca twarz - czoło, nos, policzki oraz broda, to zmora, której ciężko się pozbyć. Czym charakteryzuje się tłusta skóra? Nadmiarem sebum wydzielanym i produkowanym przez gruczoły łojowe. Taka skóra jest grubsza i błyszczy się, ale stanowi również naturalną ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Lepiej znosi wiatry, mrozy, słońce oraz gwałtowne wahania temperatury. Mitem jest jednak stwierdzenie, że nic jej nie zaszkodzi. Początków cery tłustej należy upatrywać w hormonalnej gorączce, której dostajemy w czasie dojrzewania. To właśnie hormony sprawiają, że gruczoły łojowe zwiększają produkcję łoju, a co za tym idzie zatykają pory i wywołują powstawanie wyprysków i trądziku. Oprócz tego na taką skórę wpływa również niewłaściwa dieta, geny i stres. Nieodpowiednia pielęgnacja cery tłustej lub jej brak może prowadzić do poważnych problemów skórnych oraz infekcji bakteryjnych. A tego przecież nie chcemy. Jak więc zadbać o tłustą skórę? Cerę należy oczyszczać rano i wieczorem z nagromadzonego sebum oraz łoju (warto również zaopatrzyć się w drogerii w bibułki matujące, które ściągają nadmiar tłuszczu). Po każdym myciu powinniśmy sięgać po tonik antybakteryjny, a raz na jakiś czas zafundować sobie dokładny peeling, który odżywi naszą skórę.
Szukając kosmetyków do cery tłustej, zwracaj szczególną uwagę na ich skład. Warto kupić te zawierające miedź, cynk i siarkę, ponieważ matują skórę twarzy oraz regulują pracę gruczołów łojowych.
Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cera/cera-tlusta
5. Cera wrażliwa.Ze skórą wrażliwą boryka się aż połowa społeczeństwa, najczęściej jednak kobiety. Pieczenie, podrażnienia, zaczerwienienia, napiętość, nawet drobne wypryski – to wszystko nie tylko zmniejsza naszą atrakcyjność, ale także pogarsza samopoczucie.
Wrażliwą skórę cechuje niska tolerancyjność. Chlorowana woda, nowe, niesprawdzone kosmetyki, szkodliwe czynniki środowiska, takie jak mróz, wiatr, wysoka temperatura – to wszystko odbija się na naszej cerze. Jak więc odpowiednio zadbać o wrażliwą skórę? Przede wszystkim warto zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, które zmniejszy jej napiętość i skłonności do podrażnień. Wybór kremów uzależnij od pory roku i czynników środowiska – w zimie stosuj kremy lekko natłuszczające, w lecie sięgaj po preparaty z podwyższonym filtrem UV. Sprawdzaj również ich skład. Wrażliwa cera, jak mówią specjaliści, kocha minimalizm. Zrezygnuj z kosmetyków zawierających konserwanty, substancje barwiące i intensywne składniki zapachowe – należy unikać retinolu, kwasów owocowych i witaminy C. Kremy do delikatnej skóry powinny mieć w swoim składzie ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe, a także olej manuka. Specjaliści odradzają niestety kremy nawilżające, które nie są w stanie wytworzyć naturalnej warstwy ochronnej naskórka i polecają kremy nawilżająco-natłuszczające, które pomagają zachować odpowiednią wilgotność cery. Skórę myj wodą w sprayu lub płynami micelarnymi pozbawionymi detergentów. Warto osuszać twarz miękkimi ręcznikami papierowymi zamiast szorować ją ręcznikiem. Należy też zainwestować w mleczka kosmetyczne i bezalkoholowe toniki. Wszystkie peelingi, środki mocno pieniące się powinny wylądować w koszu. Nie tylko nie pomogą naszej skórze, ale także dodatkowo ją podrażnią.
Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cera/cera-wrazliwa
6. Cera dojrzała.Pierwsze oznaki procesu starzenia się skóry można dostrzec już po 25. roku życia. Po trzydziestce pojawiają się pojedyncze zmarszczki, skóra traci elastyczność, staje się sucha i zmęczona. Około 45. roku życia mówi się o cerze dojrzałej. W organizmie spada poziom estrogenów i progesteronu, zmniejsza się produkcja kolagenu, spowalnia metabolizm oraz zanika zdolność do odnowy naskórka. Pierwsze oznaki mijającego czasu pojawiają się na dekolcie i szyi, jednak najbardziej zależy nam na wyglądzie twarzy, która w tym okresie wymaga specjalnej pielęgnacji.
Jak zadbać o cerę dojrzałą? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na codzienną higienę. Twarzy należy myć mleczkiem, tonikiem lub płynem micelarnym. Wszelkie mydła powodują rozpad płaszcza lipidowego oraz wysuszanie się naskórka. Podstawy to staranny wieczorny demakijaż, gdyż skóra regeneruje się najbardziej intensywnie pomiędzy północą a godziną szóstą rano, oraz nałożenie warstwy odżywczego, nawilżającego kremu. Aby uzyskać najlepszy efekt warto sięgnąć po kremy zawierające wspomniany wyżej kolagen, jak również te z przeciwutleniaczem anty-aging lub kombinacją jadeitu z nefrytem, gdyż spowalniają one proces starzenia się skóry i przyspieszają odnowę komórek. Ważna jest także skóra dookoła oczu, która wymaga odpowiednich kosmetyków wygładzających i rozjaśniających. Należy też pamiętać o ochronie skóry przed słońcem – promienie UV mogą spowodować powstawanie przebarwień.
Same kosmetyki nie wystarczą – istotna jest także dieta bogata w antyoksydanty. Witaminy C, E i P oraz selen, kwas alfa-liponowy i koenzym Q10 chronią ciało przed negatywnym działaniem wolnych rodników i pomagają zachować zdrowy wygląd skóry. Najbogatsze w przeciwutleniacze są warzywa – np. brokuły, pietruszka, szpinak; owoce – żurawina, jagody, winogrona, cytrusy; a także zielona herbata, orzechy, siemię lniane, otręby, pestki dyni i słonecznika oraz ryby. Pamiętajmy, że bezpośrednim środkiem do utrzymania pięknie wyglądającej cery dojrzałej jest zadbanie o zdrowy tryb życia – uprawianie sportu (także gimnastyka twarzy!), przebywanie na świeżym powietrzu, pozbycie się nałogów i przede wszystkim odpowiednia ilość snu.
Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cera/cera-dojrzala
7. Cera problematyczna – trądzikowa.Tym z nas, które posiadają cerę trądzikową zapewne nie trzeba dokładnie przybliżać, czym ona jest. Skłonności do wyprysków, problemy skórne oraz pryszcze uprzykrzają życie. Charakterystyczny dla cery trądzikowej jest łojotok i nadmierna ilość sebum – twarz nienaturalnie się błyszczy i jest tłusta. Specjaliści są zgodni co do tego, że wpływ alkoholu w kosmetykach nie poprawi kondycji takiej skóry, co najwyżej przesuszy ją i spowoduje nowe problemy. Jest to bowiem dla niej jasny znak, że potrzebuje więcej łoju. A to w końcu właśnie on odpowiada za powstawanie pryszczy.
Jak więc dbać o cerę trądzikową i wyjść z tego błędnego koła? Przede wszystkim należy regularnie oczyszczać twarz ze zbędnego sebum, brudu i makijażu (np. żelem antybakteryjnym) oraz zaopatrzyć się w krem nawilżający, no i oczywiście preparaty antytrądzikowe, które odtykają pory. Raz na jakiś czas warto również zrobić peeling, który usunie zbędny i uszkodzony naskórek oraz rozjaśni naszą twarz. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kremy ze składnikami takimi jak na przykład miód manuka, który działa antybakteryjnie i antyseptycznie.
Podobnie jak w przypadku cery tłustej, warto mieć przy sobie chusteczki nawilżające i bibułki matujące, dostępne w większości drogerii. Pomogą one pozbyć się zbędnego łoju i uniknąć brzydkiego błyszczenia się. Pamiętajmy również, że czynnikami które wpływają na przemiany skórne może być stres, zaburzenia hormonalne, promieniowanie UV czy niewłaściwa dieta lub kosmetyki. Specjaliści polecają również czytać składy kremów i żelów antybakteryjnych. Warto sięgać po te, które zawierają ekstrakt z brzozy, siarkę, aloes, kwasy owocowe czy lukrecję, miód manuka, olej manuka.
Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/cera/cera-problematyczna