Zadbaj o swoje dziecko – unikaj kosmetyków z niklem, które wywołują alergię niklową
O problemie alergii na nikiel jest coraz głośniej, gdyż liczba osób nadwrażliwych na ten metal wzrasta każdego roku. Problem dotyczy 17% dorosłych osób i 8% dzieci. Sytuacja na tyle się pogorszyła, że w 1994 roku przez Parlament Europejski została wprowadzona dyrektywa 94/27/WE, zwana „dyrektywą niklową”, która zakazuje sprzedaży przedmiotów uwalniających nikiel w ilościach zdolnych wywołać reakcję alergiczną (więcej niż 5µg/cm²/tydzień). Pomimo tego, że prawo zabrania obecności niklu, kobaltu i chromu w kosmetykach, sporadycznie stwierdzono obecność tych alergenów na poziomie uczulającym w produktach dla dzieci, takich jak zabawki, czy produktach do makijażu. Nikiel należy do najczęstszych alergenów odpowiedzialnych za kontaktowe zapalenie skóry, gdyż metal ten jest bardzo rozpowszechniony w naszym środowisku.
Reakcja alergiczna występuje najczęściej na nadgarstkach, dłoniach, płatkach uszu, na twarzy, szyi i innych miejscach mających bezpośredni kontakt z przedmiotami zawierającymi w swoim składzie nikiel. Objawy są podobne do atopowego zapalenia skóry - swędząca wysypka, czerwone plamy. Może również wystąpić zapalenie spojówek, zapalenie śluzówki nosa, astma czy ogólnoustrojowa alergia na nikiel. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy nie jesteśmy uczuleni jest udanie się do dermatologa i zrobienie testu płatkowego na wykrycie alergii. Musimy jednak wiedzieć, że po kontakcie z niklem mogą wystąpić również inne objawy alergii, takie jak rozpowszechniona wysypka skórna lub reakcje ogólnoustrojowe, które mogą być niekorzystne dla naszego organizmu i bardzo mu szkodzić. Dlatego tak ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy.
Objawy występują do 48 godzin po ekspozycji na alergen, mogą również wystąpić od razu, utrzymują się około 2-4 tygodni, lokalizują się najczęściej w miejscu dotyku skóry z alergenem (np. pod zegarkiem, kolczykami). Według badań na alergię na nikiel najbardziej narażone są kobiety, dzieci i osoby starsze.
Nikiel występuje w wielu przedmiotach, które nas otaczają. Zawiera go białe złoto, biżuteria, zegarki, stopy metali, guziki jeansów, haftki, zamki, klamry, monety, klucze, igły, sztućce, garnki, okulary, gwoździe, rozrusznik serca, protezy stomatologiczne, detergenty, oleje maszynowe czy cienie do powiek.
Nikiel znajduje się również w pożywieniu - w orzechach, chipsach ziemniaczanych, serku topionym, koncentracie pomidorowym, soi, kapuście, czekoladzie, kakao, wodzie pitnej, konserwach, proszku do pieczenia, brzoskwiniach oraz warzywach i owocach uprawianych w okolicy fabryk.
Niektóre rodzaje niklu mogą być nawet uważane za rakotwórcze.Jedynym sposobem na walkę z tego typu alergią jest eliminacja produktów zawierających ten składnik. Jeżeli reakcja już wystąpi, należy miejscowo smarować zmienione miejsca maściami i kremami, aby złagodzić swędzenie.
Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat używać produktów bezpiecznych i naturalnych, które nie wywołają reakcji alergicznych.
POLECANE PRODUKTY: https://unikalnekosmetyki.pl/marka/naif