Jest ich wiele - Choroby skórne – jak złagodzić ich objawy

Każdy z nas zetknął się z różnymi chorobami skórnymi. Coraz więcej osób niestety doświadcza tego typu problemów na własnej skórze. Jest to wynikiem wielu czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, alergia, pożywienie, działanie detergentów, stres, styl życia, zanieczyszczenia w powietrzu i wiele innych. Przyczyna jest ważna, ale najważniejsza jest dla nas odpowiedź na pytanie, jak sobie z problemami skórnymi radzić. Objawy są różne - od swędzenia, poprzez czerwone plamy, aż po bolesne bąble. Najważniejsze to udać się do lekarza dermatologa w sprawie ustalenia leczenia. Jeżeli borykamy się z mniej poważnymi chorobami, możemy starać się poradzić sobie w domu. Postaramy się przybliżyć wam kilka przypadłości skóry, z którymi można sobie poradzić domowymi sposobami, bądź choć złagodzić ich objawy.

Atopowe zapalenie skóry – jest coraz częściej występującą chorobą skóry. W ciągu 9 lat liczba chorych wzrosła niemal dwukrotnie. Choroba ta dotyczy naskórka i skóry właściwej, objawia się bardzo mocnym swędzeniem i charakterystycznymi zmianami skórnymi. Zazwyczaj zmiany umiejscowione są na zgięciach kolan, łokci i na policzkach.

Według badań, wpływ na tę przewlekłą i nawracającą chorobę mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe (wzrost zanieczyszczeń, coraz bardziej przetworzona żywność, używanie środków myjących i piorących, które powodują wyjaławianie i odtłuszczanie naskórka, przez co skóra traci swoje naturalne właściwości ochronne). Czynnikami podrażniającymi mogą być również alergeny występujące w pożywieniu takim jak mleko, cytrusy i czekolada, alergeny wziewne, czyli kurz, roztocza, pyłki traw oraz częste u dzieci pasożyty przewodu pokarmowego - lamblie, glista i owsiki. Również silny stres może być powodem występowania objawów choroby.

Najważniejsza w leczeniu jest eliminacja alergenów oraz leczenie zmian skórnych poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Wskazane jest utrzymywanie niższej temperatury w mieszkaniu, a przy silnym swędzeniu robienie chłodnych kompresów. Skóra atopowa, w wyniku nieprawidłowych reakcji immunologicznych, pozbawiona jest ochronnego płaszcza wodno-lipidowego. Ten brak ochrony sprawia, że jest sucha, czasem wręcz szorstka i spękana. Dlatego trzeba jej pomóc i poprzez stosowanie odpowiednich preparatów stworzyć warstwę ochronną. Produkty do pielęgnacji tego typu skóry powinny zawierać sporo substancji tłuszczowych, wiążących wodę w skórze, oraz takich, które tworzą nieprzepuszczalną warstwę ochronną. W skład takich kosmetyków wchodzą oleje roślinne, kwasy tłuszczowe, minerały z morza martwego, ale także aloes, rumianek czy szałwia.

Pamiętajmy jednak, aby najpierw sprawdzić dany kosmetyk na niewielkim fragmencie skóry, żeby nie wywołać jeszcze silniejszej reakcji.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/na-cos/na-atopowe-zapalenie-skory


Łuszczyca – to choroba skóry, która jest przewlekła i polega na nadmiernym złuszczaniu się skóry. Ważne jest to, że NIE JEST ZARAŹLIWA. Nie możemy się zarazić przez podanie ręki, ani nawet przez spanie w tym samym łóżku z osobą chorą. Ważne aby o tym pamiętać i nie stresować chorych osób.

To choroba o podłożu genetycznym, spowodowana nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego. Objawy możemy zaobserwować na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy. Pojawiają się czerwonobrunatne grudki, pokryte suchymi łuskami. Musimy uważać, gdyż po ich rozdrapaniu dochodzi do krwawienia. Pierwsze objawy łuszczycy leczy się zewnętrze specjalnymi maściami, jeżeli to nie pomaga to lekarz powinien przepisać odpowiednie leki lub zalecić naświetlanie. Niestety stres może nasilić objawy łuszczycy. Również zła dieta jest powodem do nawrotu choroby.

Kilka porad dla osób cierpiących na łuszczycę:
  • - Osłabisz objawy choroby prowadząc odpowiedni tryb życia i stosując zabiegi pielęgnacyjne.
  • - Zadbaj aby w Twojej diecie było sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D (jedz np. ryby i owoce morza, oleje). Warto również sięgnąć po cytrusy, ciemne winogrona, pietruszkę, sałatę, marchew, czosnek.
  • - Unikaj pokarmów takich jak wędliny, mięso wieprzowe, podroby, czekolada, kawa, kakao, miód, warzywa strączkowe (np. fasola, groch, soczewica), surowe jabłka, czarne porzeczki, ostre przyprawy (przede wszystkim ocet).
  • - Zrezygnuj z alkoholu i papierosów.
  • - Ochroń skórę przed skaleczeniami, otarciami, podrażnieniami. Nie zdrapuj zmian!
  • - Jak najczęściej nawilżaj skórę (wazeliną, olejkami, balsamami do ciała). Balsam nanoś zaraz po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna.
  • - Zamiast kąpieli bierz prysznic, by nie wysuszać skóry. Stosuj preparaty z Morza Martwego, bo łagodzą podrażnienia skóry.
  • - Nie używaj gąbek.
  • - Zamiast klasycznego mydła stosuj specjalne delikatne płyny do mycia.
  • - Znajdź swój sposób na wyciszenie.
  • - Możesz korzystać z kąpieli słonecznych, ale z umiarem.
  • - Staraj się utrzymywać optymalną temperaturę ciała
  • - Jeżeli objawy pojawiły się na skórze głowy, płukaj włosy naparem z szałwii i rozmarynu.
  • - Unikaj preparatów ze spirytusem. Jeżeli używasz perfum to stosuj je na ubranie.
  • Noś ubrania, które nie podrażniają ciała.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/na-cos/na-luszczyce


Łupież - jest problemem nie tylko zdrowotnym, ale również estetycznym, dodatkowo powoduje nasz psychiczny dyskomfort. Jest to choroba skóry głowy, która polega na łuszczącym się naskórku głowy, zazwyczaj w postaci białych płatów. Pojawia się również swędzenie.

Jakie są przyczyny występowania łupieżu:
  • - niedostateczna higiena,
  • - alergia, nadwrażliwość na składniki niektórych kosmetyków,
  • - łojotokowe zapalenie skóry,
  • - łuszczyca,
  • - egzema, atopowe zapalenie skóry (AZS), 
  • - nieprawidłowa dieta,
  • - zaburzenia hormonalne,
  • - stres.

Jest to objaw, który możemy spokojnie wyleczyć za pomocą specjalnych szamponów. Warto zadbać o prawidłową pielęgnację oraz pamiętać, aby nie wysuszać skóry głowy np. za gorącą wodą czy zbyt ciepłym strumieniem powietrza z suszarki. Jednak w poważniejszych przypadkach, lub gdy objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Należy również pamiętać o zbilansowanej diecie, która dostarczy naszemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/na-cos/na-lupiez


Trądzik – to choroba związana z nadczynnością gruczołów łojowych, tak zwanym łojotokiem. U ujścia gruczołów tworzą się czopy, w których później dochodzi do zakażenia bakteryjnego. Możemy wtedy zaobserwować czerwone znane nam grudki czy krostki, ale również białe i czarne wągry. Występują najczęściej na twarzy, dekolcie, plechach czy ramionach. W poważniejszym stadium występują ropne guzy. Mamy kilka odmian tej choroby - od trądziku młodzieńczego, poprzez trądzik dorosłych po trądzik różowaty. Występowanie tej choroby jest ściśle powiązane z bazą hormonalną naszego organizmu. Jak sobie radzić z uporczywą dolegliwością? Przede wszystkim ważna jest pielęgnacja codzienna. Myj twarz rano i wieczorem delikatnymi preparatami przeznaczonymi do cery trądzikowej. Po umyciu twarzy zawsze zastosuj tonik bez alkoholu. Stosuj peelingi enzymatyczne, które nie rozsieją bakterii po całej twarzy. Przy łagodnej odmianie można stosować preparaty miejscowe, najlepiej ze składnikami antybakteryjnymi jak miód manuka. Jeżeli objawy się nasilają należy skonsultować się z lekarzem. Ważna jest również dieta, jaką stosujesz. Pożegnaj się na jakiś czas z czekoladą i alkoholem. Bardzo ważne jest, abyś nie wyciskała zmian ropnych, ponieważ możesz podrażnić skórę jeszcze bardziej.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/na-cos/na-tradzik


Przebarwienia – ciemne plamy na skórze ma 35% kobiet po trzydziestym roku życia i aż 90% po pięćdziesiątce. Są one wynikiem nieprawidłowo działających melanocytów, komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik skóry. Przebarwienia najczęściej pojawiają się w miejscach wystawionych na słońce, jak dłonie, twarz, dekolt, ramiona. Są powodem działania promieni UV, ale również zmian hormonalnych, stanów zapalnych oraz niektórych leków. Jak się ich pozbyć? Najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby wykryć przyczynę ich powstania. Również można stosować kremy wybielające lub bardziej intensywne zabiegi w gabinecie dermatologicznym. Kosmetyki powinny zawierać takie substancje jak kwasy owocowe i witamina C (substancje te rozjaśniają istniejące przebarwienia), kwas kojowy, umbeliferon, hydrochinon, arbutynę i witaminę (hamują działanie melanocytów i wytwarzanie melaniny). Kosmetyczka może zaproponować takie zabiegi jak mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny.

Ważne jest, aby zapobiegać również powstawaniu nowych plam, poprzez używanie kremów z filtrem, uniknie perfum przed opalaniem. Powinnyśmy również szczególnie uważać przyjmując leczenie hormonalne.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/na-cos/na-przebarwienia


Blizny – są wynikiem gojenia się ciała. W naturalny sposób powstają, kiedy uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna.

Czy wiedziałeś, że blizny mogą się goić nawet do roku? Są cztery fazy gojenia się rany:
  • - faza zapalna – trwa od początku zranienia aż do 48 godzin;
  • - faza zapalna – to etap, kiedy rana się oczyszcza i trwa on około 7 dni;
  • - faza gojenia – tutaj swoją rolę odgrywają fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, które są odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu, który podtrzymuje powstającą bliznę;
  • - faza przebudowy blizny – to ostatni okres i trwa najdłużej bo od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Aby przyspieszyć gojenie się blizny:
  • - nie zrywaj strupków, jakie powstały w miejscy rany. Ich zerwanie może doprowadzić do infekcji, a blizna później będzie brzydko wyglądać;
  • - po operacji brzucha utrzymuj odpowiednią wagę, aby skóra nie musiała się naciągać;
  • - jeżeli rana postała w miejscu takim jak kolano czy łokieć staraj się nie napinać skóry, aby nie powodować rozejścia się blizny;
  • - unikaj słońca, aby nie powstały przebarwienia i by blizna nie zrobiła się ciemniejsza;
  • - używaj preparatów takich jak kremy czy olejki, jak na przykład arganowy czy manuka.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/na-cos/na-blizny


Cellulit – według badań nawet 90% kobiet walczy z tak zwaną pomarańczową skórką. Jest to nic innego jak nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, gdzie grudki tłuszczu modelują między sobą puste przestrzenie, w których zbiera się woda oraz produkty przemiany materii.

Co go wywołuje?
  • - brak ruchu i siedzący tryb życia,
  • - nadmiar soli i cukru w diecie,
  • - noszenie zbyt obcisłych ubrań,
  • - problemy z krążeniem,
  • - przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu,
  • - palenie tytoniu,
  • - wady postawy.
Przypadłość ta najczęściej pojawia się na udach, piersiach czy brzuchu.

Wyróżniamy cztery stopnie cellulitu. W początkowej fazie dopiero po złapaniu skóry zobaczymy fałdki. W drugiej po ściśnięciu skóra wygląda jak skórka pomarańczy. Trzecia faza to cellulit widoczny bez ściskania. Czwarta, ostatnia, to moment, kiedy skóra wygląda nieestetycznie i nawet boli przy lekkim dotknięciu. Dobra pielęgnacja, właściwa dieta i spora dawka ruchu mogą sprawić, że uda ci się zlikwidować cellulit w początkowej fazie, a na pewno nie dopuścić do rozwoju skóry materacowej, której nie można zlikwidować nawet specjalistycznymi zabiegami medycyny estetycznej.

Pozbądź się ze swojej diety nadmiaru soli, która powoduje zatrzymanie się wody w organizmie i opuchnięcia. Stosuj prysznice naprzemienne i wykonuj masaż gąbkami czy ręcznikami antycellulitowymi. Możesz również stosować kremy specjalnie przeznaczone do walki z tą przypadłością. Natomiast pamiętaj, jest to żmudna praca, która przyniesie efekty dopiero po kilku miesiącach. Do walki z cellulitem wykorzystaj również naturę, czyli dodaj do swojej diety takie produkty jak zielona herbata, brokuły, buraki, kurkuma, czarna rzepa, koper włoski, pokrzywa.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/na-cos/na-cellulitis


Rozstępy – są to widoczne pręgi w kolorze białym lub czerwonym, występują najczęściej na udach, biuście, pośladkach czy plecach. Niestety te zmiany występują głęboko w skórze, co utrudnia ich szybką likwidację. Nie są groźne dla naszego zdrowia, ale przysparzają wiele wstydu, szczególnie u młodych osób. Ich przyczyną są zerwanie włókna kolagenu i elastyny. Pojawiają się w okresie szybkiego dojrzewania, u kobiet w ciąży, u osób ćwiczących na siłowni, osób z nadwagą lub zaburzeniami hormonalnymi.

Do niedawna nie było mowy o usuwaniu rozstępów, na szczęście kosmetologia i medycyna estetyczna znalazły na nie sposoby. Najważniejsze aby zareagować jak najszybciej. Pierwszym objawem jest swędzenie skóry, już w tym momencie powinniśmy stosować kremy. Następnie pojawiają się różowe pręgi, które również możemy posmarować kremem lub oliwką wspomagającą odbudowę włókien kolagenowych. Następnym etapem jest gojenie się rozstępów, co nie znaczy, ze one znikną, stracą jedynie różowy kolor. Kiedy proces się zakończy i pręgi będą w kolorze białym lub cielistym, niestety kremy nie pomogą na ich usunięcie. Trzeba wybrać się do gabinetu kosmetycznego na zabiegi takie jak dermabrazja czy mezoterapia. Jeżeli problem jest poważniejszy zaleca się laseroterapię i peelingi chemiczne.

Jak zapobiegać? Należy intensywnie dbać o skórę oraz stosować peelingi dwa razy w tygodniu. Również masaże ujędrniające mogą znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów.

Bez względu na to, który z powyżej opisanych problemów skórnych dotknął ciebie, pamiętaj, że możesz sobie z nim poradzić lub przynajmniej go zminimalizować. Najważniejsza jest szybka reakcja. Jeśli zaczniesz działać już po zauważeniu pierwszych objawów jest spora szansa, że choroba będzie przebiegała łagodnie i nie będą konieczne wizyty u lekarza.

Polecane produkty: https://unikalnekosmetyki.pl/na-cos/na-rozstepy