Makijaż biznesowy - czym się charakteryzuje?

Makijaż biznesowy - czym się charakteryzuje?

16.09.2020 897

Jak nas widzą, tak nas piszą…

Przysłowie jakże stare, a cały czas aktualne, czego dowodzą różnego rodzaju badania.

Dr Victoria Mileva z Uniwersytetu w Stirling przeprowadziła badania, w których sprawdzała, jak płeć wpływa na postrzeganie makijażu.

Pewno zastanawiacie się, jakie były wyniki?

Mężczyźni uważają, że makijaż dodaje kobiecie prestiżu.

Panie natomiast twierdzą, że przedstawicielki płci pięknej w makijażu są bardziej dominujące od tych, które się nie malują - wynika z nowych badań.

Jak więc same widzicie, makijaż w pracy jest wskazany, ale… zawsze jest jakieś „ale”! 

A co na to Szkoci?

Absolwenci szkockiego Uniwersytetu w Abertay przeprowadzili badania, z których wynika, że zbyt mocny makijaż może mieć negatywny wpływ na to, jak kobiety postrzegane są w roli liderek. Zbyt intensywny kolor szminki, ciemny cień na powiekach czy za dużo różu na policzkach mogą sprawić, że kobieta straci autorytet wśród pracowników.

Dlatego musimy pamiętać o tym, aby zachować umiar i nie przesadzać z kosmetykami. A co najważniejsze - zawsze trzeba dostosowywać makijaż do swojego typu urody. Chociaż, jak wiemy, w dobie stawiania na trendy, jest to dość trudne. Ja mimo wszystko zawsze będę Wam powtarzać, że warto być sobą i tym się kierować.

Zdaniem dr. Christophera Watkinsa z wydziału psychologii Uniwersytetu w Abertay, mimo że wcześniejsze badania pokazywały, że kobiety noszące mocniejszy makijaż postrzegane są jako bardziej dominujące i mające zdolności przywódcze na wysokim poziomie, to zbyt wyrazisty makijaż w miejscu pracy może sprawiać, że będą odbierane jako lekkomyślne.

Badania przeprowadzone na szkockim uniwersytecie są sprzeczne z tym, co w 2016 roku podał Uniwersytet Harvarda. Wykazano wtedy, że kobiety noszące mocniejszy makijaż są postrzegane jako bardziej kompetentne w pracy i mają większe szanse na awans. Mocniejszy, ale wciąż wyglądający biznesowo, makijaż sprawiał, że były także postrzegane jako bardziej sympatyczne. Z kolei te z naturalniejszym makijażem - jako godniejsze zaufania.

Co mówią nam te wszystkie badania? 

Podsumowując i upraszczając - każda z nas powinna malować się do pracy, gdyż wpływa to pozytywnie na nasz wizerunek. Jesteśmy odbierane jako bardziej profesjonalne, elokwentne oraz budzimy zaufanie. 

Musimy jednak pamiętać, że nie możemy przesadzać z ilością i intensywnością kolorów, jakich używamy, gdyż możemy odnieść rezultaty odwrotne do zamierzonych. 

Jakich więc kolorów powinnyśmy się trzymać?

Makijaż oczu możemy wykonać w kolorach takich jak bezpieczne brązy, eleganckie szarości czy stonowane śliwki. 

Na policzki warto nałożyć subtelny róż.

Nie przesadzajmy też z rozświetlaczem. Zbyt duża jego ilość potrafi sprawić, że twarz wygląda nienaturalnie i plastikowo. 

Pamiętajmy również, że brwi są ramą naszej twarzy, więc zawsze powinny być wyregulowane i pokryte henną, jeżeli jest taka potrzeba. 

Do makijażu ust stosujmy szminki w stonowanych różowych lub brzoskwiniowych kolorach, bądź błyszczyki, które uwidocznią kształt ust. 

Czerwienie warto zostawić na wielkie wyjścia.

Wierzę, że każda z nas znajdzie swoją wersję biznesowego makijażu. 


Powodzenia!

Angie


POLECANE PRODUKTY