Jak się chronić przed koronawirusem?

Jak się chronić przed koronawirusem?

20.05.2020 222

Od tygodni w mediach dominuje jeden temat. Koronawirus. Z dnia na dzień sytuacja staje się coraz bardziej poważna i chyba każdy z nas boi się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamknięcie się w domu nie jest do końca możliwe, ale kiedy już wychodzimy starajmy się chronić siebie i innych przed zakażeniem.

Mycie rąk

Po powrocie do domu i możliwie często w ciągu dnia, zawsze po dotknięciu przedmiotów, które mogły być dotykane przez innych ludzi. Mycie rąk jest teraz szczególnie ważne. W sklepach brak mydeł antybakteryjnych? Nie szkodzi! Zwykłe mydło jest tak samo skuteczne. Ważne, żeby myć ręce bardzo dokładnie, z każdej strony i odpowiednio długo – minimum 20 sekund. 


Maseczka – tak czy nie?

Jednorazowe maseczki chirurgiczne zostawmy medykom. Im są one bardziej potrzebne, a jak wiadomo zapasy są małe. Jeśli jednak wychodzimy z domu pamiętajmy o zakładaniu maseczek. Sprawdzą się tu zarówno maseczki bawełniane, maseczki antysmogowe, jak i takie wykonane samodzielnie z tkaniny czy ręcznika. Chronią one przede wszystkim inne osoby (w końcu sami możemy być chorzy i o tym nie wiedzieć), ale pomagają również nam – choćby uniemożliwiając dotykanie twarzy brudnymi rękami.


Rękawiczki 

Przydadzą się zwłaszcza na zakupach w markecie. Konieczne jest wtedy dotykanie produktów, które mogły dotykać chore osoby, a po wyjściu ze sklepu zazwyczaj nie mamy możliwości umycia rąk. Rękawiczki możemy po prostu zdjąć i wyrzucić bądź wyprać. Pamiętajmy też o zabieraniu ze sobą żeli antybakteryjnych czy chociażby wilgotnych chusteczek, które umożliwią nam odświeżenie rąk poza domem.

Sytuacja nie jest łatwa, a to jak długo potrwa i jak przez nią przejdziemy zależy w dużej mierze od nas samych. Dbajcie o siebie i myślcie pozytywnie